Yunan basını yenilgiyi hazmedemiyor: Ne kadar üflesek de soğuması gecikecek

Yunan basını, 4-1'lik Türkiye mağlubiyetini unutamıyor. "Yunan milliler, Türk takımına zafer armağan etti.

ATİNA - Yunan basını, 4-1'lik Türkiye mağlubiyetini unutamıyor. "Yunan milliler, Türk takımına zafer armağan etti. Tarihi rezillik yaşadık" şeklindeki yorumların ardı arkası kesilmiyor. Türklerin kendilerine
kıyasla çok daha üstün bir oyun çıkardığını kaydeden Yunan basını, mağlubiyetin yarattığı şok etkisinin zor atlatılacağı görüşünde birleşti. Atina'da yayımlanan 'Sportime' gazetesi, 'Küçük düşüren gece' başlığını kullandığı haberinde, "Ne kadar üflesek de soğuması gecikecek. Geçtiğimiz güne kadar kalesi düşürülemeyen Yunan takımı, dört kolay gol yedi. Avrupa Şampiyonları, komşuya, kendi evimizde, devasa bir futbol zaferi armağan etti" ifadesiyle karşılaşmayı okuyucularına aktardı.
"Sesli bir şamar, küçük düşürücü bir sonuç, futbol mantığının iptal olduğu utanç verici bir maç gecesi" yaşandığı yorumunu yapan gazete, kaleci Nikopolidis'in takımın 'en zayıf halkası' olduğunu yazdı. 'Filathlos' gazetesi 'Rezil Yunanlılar' başlıklı haberinde, "Yunan Milli Takımı'nın baş eğdiğini, maçın oynandığı Karaiskaki Stadı'nda Yunan trajedisi yaşandığını" yazdı. "Rehhagel'in genç oyunculardan nefret ettiği ve alınan mağlubiyet utancının herkesten önce Alman teknik direktörün omuzlarına ağırlık olduğu" şeklindeki yorumlara da yer veren gazete, "Türk takımının ise hayranlık yarattığını" kaydetti.
"Otto evine" başlığını kullanan 'Ora gia spor' gazetesi, Yunanistan milli günü kutlamalarına birkaç saat kala Yunan Takımı'nın Türk ekibini yenme rüyasının karabasana dönüştüğünü, Mavi-Beyazlılar'ın oynadıkları futbolun ne yürek ne de akıl işi olduğunu yazdı. Alınan sonucu 'Milli ayıp' olarak adlandıran gazete, tribünleri dolduran taraftarın ellerine geçirdiklerini sahaya atmaları, birbirleri ile kavgaları, Yunanlı oyunculara küfür etmelerinin 'rezalet' olduğunu kaydetti ve UEFA tarafından "ceza yağdırılmasının kesin göründüğü" değerlendirmesinde bulundu.
"Avrupa Şampiyonu'nun, her düzeyde rezil olduğunu" yazan 'Goal News' gazetesi ise, "Tribünlerdeki görüntü, uygulanan şiddet, milliyetçilik gösterileri, Türk Milli Marşı'nın ıslıklanması, Yunanlı oyuncuların
yuhalanması, 4-1 mağlubiyetten de daha utanç vericiydi. Türk tarafı da milliyetçi manşetler ve benzersiz yorumlar ile karşılık verdi, uluslararası rezilliğimiz dünya turu attı" yorumunda bulundu.
'Bu takım küf kokuyor'
'Protathlitis' gazetesi ise "Küf kokuyor" başlıklı haberinde, milli takımının dağıtılıp yeniden yapılandırılması gerektiğini yazdı. "Ayıp! Birtakım şımarıklar koca bir halkı üzdüler. Futbol tarihimizin en büyük rezaleti" değerlendirmesine yer veren, "Yunanistan'dan ne anlar bu adam... Alman (Rehhagel) git buradan" ifadeleriyle dikkat çeken gazete, "Her daim mücadele eden ve sonuna kadar yüreği ile savaşan Yunan takımının geçen akşam sahada bulunmadığını, bugün ise parçalarını toplamaya çalıştığını" yazdı. 'Trajedi' başlığını haberine uygun gören 'Sporday' gazetesi,
"Rehhagel ile oyuncularının birbiri ardına hatalar yaptıklarını ve 4-1 gibi ağır bir mağlubiyet almayı başardıklarını"kaydetti.
Kathimerini gazetesi ise çıkan olaylar nedeniyle Yunanistan'ın en az bir maçını seyircisiz oynama cezası almasının beklendiğini yazdı.
(Spor Servisi)