'Yunanistan eski Yunanistan değil'

Milli maçlar haftasına girilmesiyle birlikte ligdeki rekabete kısa bir süreliğine de olsa ara verilmiş oldu ve gözler Milli Takım'a çevrildi.

İSTANBUL - Milli maçlar haftasına girilmesiyle birlikte ligdeki rekabete kısa bir süreliğine de olsa ara verilmiş oldu ve gözler Milli Takım'a çevrildi. Ay-Yıldızlı takımın önünde zorlu bir Yunanistan maçı var ve komşu, kurtuluş günü olan 25 Mart'tan bir gün önce evinde kaybetmek istemiyor. Milliler ise grup liderliğini sürdürebilmek için bu maçı kazanmak, en kötü ihtimalle kaybetmemek zorunda.
Tüm hazırlıklar bu çerçevede sürdürülürken sakatlıklar teknik direktör Fatih Terim'in epey başını ağrıtıyor. Halihazırda sakat olan oyunculara yenileri de ekleniyor. Nuri'nin Milli Takım idmanında sakatlanarak kadrodan çıkarılmasının ardından son olarak İbrahim Toraman da aynı sonla karşılaştı. Sol arka adalesinde problem olduğunu beyan eden Beşiktaş'ın savunma oyuncusu da Milli Takım kadrosundan çıkarıldı. Fatih Tekke de Milli Takım kampına katıldıktan sonra sakatlanan bir başka oyuncu. Galatasaray TV'yle bir söyleşi yapan Fatih Terim bu sakatlıklardan söz etse de kendileri için bahane teşkil etmeyeceğini, 'takımımız eksik' demenin doğru olmayacağını söyledi. Terim, "Yeterli sayıda oyuncumuz var. Hayıflanmaya gerek yok" diye konuştu.
Yunan futbolunun şampiyonluğa ulaştıkları Avrupa Şampiyonası'nın ardından çok değiştiğini belirten tecrübeli çalıştırıcı rakibi şu cümlelerle değerlendirdi: "Oyuna üç forvetle başlıyorlar. Samaras ve Giannakopoulos gibi etkili futbolcuları var. İlk 11'lerindeki dokuz futbolcu Avrupa liglerinde forma giyiyor. Yunanistan eskisi gibi değil, hücumu da iyi yapıyorlar" diye konuştu. Terim, felsefelerinin "Önce biz, sonra rakip" olduğunu söyledi.
Terim, Yunanistan'dan sonra karşılaşacakları Norveç'in 4-5-1 ekolünün önemli bir takımı olduğunu ifade ederek, "Seyircisiz oynamak kolay değil, ama her şeye rağmen lideriz ve oyuncularımı yürekten kutluyorum" dedi.
'Haziranda değişiklik olabilir'
Haziran ayında bir özel maç yapmayı düşündüklerini, bunun dışında kulüplerden sezon sonuna dek bir istekleri olmayacağını belirten tecrübeli çalıştırıcı, Emre Aşık'ın kadroya alınmasına değinirken haziranda kadroda değişikliğe gidebileceğini şu sözlerle ifade etti: "Emre çok formda. Kendisini 17 yaşından beri tanıyorum ve tecrübeli bir futbolcu. Haziran ayında kadroda değişik isimler olabilir. Ekibimizin tespit ettiği genç futbolcular var."
Fatih Terim bu değerlendirmeleri yaparken cumartesi günkü rakip, Yunansitan'ın tecrübeli oyuncusu Giannakopoulos da Türkiye'yi 'zorlu bir rakip' olarak tanımladı. Türkiye'nin çok iyi bir takıma sahip olduğunu vurgulayan Giannakopoulos, "Uluslararası maçlarda Türkiye'nin ne kadar kaliteli olduğunu gördük. Sahamızda oynayacak olmamız bize küçük bir avantaj veriyor. Taraftarlarımız yanımızda olacak. Türkiye de kendi taraftarları önünde oynayınca çok güçlü bir takım oluyor. Zor bir maç olacağına inanıyorum. Ancak bu maçtan galibiyetle ayrılmak istiyoruz. Türkiye'yi yenerek, Malta'da oynayacağımız maça iyi bir psikolojiyle gideceğiz" dedi.
Tecrübeli orta saha oyuncusu, Türkiye'yle yapacakları maçın, Yunanistan'ın Osmanlı İmparatorluğu'na karşı ayaklanmasının yıldönümünün kutlandığı ve Yunanistan'da milli bayram olan 25 Mart arifesinde oynanacak olmasının takım için teşvik oluşturup oluşturmadığı hakkında ise, "Özel bir rol oynayacağını zannetmiyorum, sadece garip bir tesadüf. Hem biz, hem Türkler profesyoneliz. Umarım her şey Atina'da oynanan önceki maç gibi düzgün gelişir" diye konuştu.
'Emre ve Tugay'a dikkat'
Yunanlı futbolcu, 'Türkiye'den tehlikeli bir oyuncu var mı?' sorusuna şu cevabı verdi: "İngiltere'den Emre ve Tugay çok iyi ve değer verdiğim oyuncular. Çok iyi başka oyuncular da var. Şükür ve Altıntop'un çok kuvvetli şutları var. Tuncay da çok iyi. Şu an ismini hatırlayamadığım bir oyuncu daha var. Sakatlandığı için oynayamayacak, ama çok iyi bir futbolcu."
Giannakopoulos dışında dün açıklamalar yapan Charisteas ve Gekas da maçın sportif yönünün öne çıkması gerektiğinin altını çizdi. Golcü oyuncu Charisteas, Hakan Şükür'den çekindiğini dile getirirken Gekas taraftarlarının maçın spor yönüne odaklanmasını istedi. (Radikal, dha)