Yunanistan'la kritik maç

Avrupa Şampiyonası

Türkiye, 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde bu akşam grubun iddialı ismi Yunanistan'la kritik maça çıkıyor. Moldova ve Malta beraberlikleri nedeniyle eleştirilen Milliler, Ali Sami Yen'de saat 20.30'daki maçı kazanırsa grupta şansını artıracak.

İSTANBUL - Bülent Ecevit, o güzelim şiirlerinden birini Londra'da, 1947 yılında kaleme almış ve dizelerinde "O Boğaz'dan söz eder/Sen rakıyı hatırlarsın/Yunanlıyla kardeş olduğunu/Sıla derdine düşünce anlarsın" demişti. Heyhat, Milli Takım gurbette değil ama bugün Yunanlı'yı hatırlama vakti. Malum, Euro 2008 elemelerinde Ay-Yıldızlılar, C Grubu'ndaki 10. maçlarında 'Komşu'yu ağırlıyor. Fatih Terim'in öğrencileri, kendileriyle birlikte Yunanistan ve Norveç'in favori gösterildiği grupta, okyanusu geçip derede boğulmanın acısını çekiyor. Atina'daki 4-1'lik galibiyetin ve Norveç karşısında alınan 2-2'lik beraberliğin ardından Bosna'ya 3-2 yenilip Malta'yla 2-2, Moldova'yla da 1-1 berabere kalan Milliler, durduk yerde kaygı yaşıyor.
Üstüne üstlük kazandığı zaman dünyanın en yumuşak adamı olan ama kaybetmeye tahammülü olmadığını her fırsatta gösteren teknik direktör Fatih Terim'in, Malta beraberliğinden sonra "Hepinize ders veririm" sözleriyle medyayla olan sıcak bağını da koparması nedeniyle Milli Takım artık tam bir gerilim hattı. Nitekim maç sonraları futbolcular konuşmuyor, Terim zorunlu basın toplantılarının dışında görüşlerini kamuoyuyla paylaşmıyor. Ülkenin Güneydoğu meselesi nedeniyle yeterince gerildiği ve sık sık kan kaybettiği bir ortamda, 'Milli Takım' kavramı da tartışılır oldu. Bu, ülkenin takımı mı, yoksa Terim'in mi? Ama galiba bu tartışmaları, en azından bugün için rafa kaldırmak gerekiyor, çünkü artık pelesenk olan reklamlarda belirtildiği gibi 70 milyonun morali için kazanmak gerekiyor.
Türkiye kolay gol yiyor
Peki kazanacak bir takım var mı ortada? Aslına bakarsanız Yunanistan'la Atina'da oynanan maç bu işin hiç de zor olmadığını gösterdi. Gerçi 4-1'lik zaferin ardında biraz da Mavi-Beyazlıların kalesini koruyan Nikopolidis'in hataları da vardı ama Yunanistan'ın iyi bir takım olmadığı çok aşikâr. '2004 Avrupa Şampiyonu' etiketinin yerinde yeller esiyor. Otto Rehhagel'in öğrencileri, Portekiz'deki şampiyonanın çok gerisinde futbol oynuyorlar. Defansları eskisi kadar güçlü değil, orta sahaları yaratıcı unsurlardan uzak. Ama yine de gol bölgelerinde hiç de fena değiller. Haristeas her zamanki gibi golcü özelliklerini konuşturmasını biliyor, ayrıca Bundesliga'nın dikkat çekici ismi Gekas çok formda, çok verimli. Türkiye ise belki gol atmayı biliyor ama savunma yapma konusunda hâlâ çok tedirgin, hâlâ çok tecrübesiz bir görüntü çiziyor. Ay-Yıldızlılar, hemen her maçta saçma sapan goller yiyor ve bütün bunlara hâlâ çare bulunamıyor. Ama yine de bugünkü maçta Türkiye favori konumunda.
Karşılaşmaya ilişkin 'olmazsa olmaz' bigilere gelince, Ali Sami Yen Stadı'nda saat 20.30'da başlayacak ve atv'den naklen yayımlanacak maçı İspanya Futbol Federasyonu'ndan Manuel Enrique Mejuto Gonzalez yönetecek. Karşılaşma için önceki gün satışa çıkarılan biletler kısa sürede tükenirken, Milli Takım, elemelerde gecenin en önemli maçlarından birisi olan Yunanistan karşısında büyük taraftar desteğiyle oynayacak. Kırmızı-Beyazlı ev sahibinde son Moldova maçında forma giyemeyen Hamit Altıntop bugün oynayabilecek. Ay-Yıldızlılarda ayrıca Hakan Şükür ve Mehmet Topuz'un sakatlıkları bulunurken, kaleyi ise Volkan Demirel'in koruması bekleniyor.
Kulaklar Saraybosna'da
Milliler, evinde Yunanistan'ı ağırlarken kuşkusuz kulaklar Bosna-Hersek ile Norveç arasında grupta oynanacak gecenin diğer önemli maçında olacak. Grupta ilk ikiye girme mücadelesi veren, 17 puanla üçüncü sıradaki Norveç, maç fazlasıyla 13 puanla dördüncü sırada yer alan Bosna-Hersek ile başkent Saraybosna'da karşılaşacak. Asım Ferhatoviç Olimpiyat Stadı'ndaki karşılaşma saat 21.30'da başlayacak. Türkiye, bir yandan Yunanistan maçını kazanarak moral bulmak isterken, diğer yandan da 17 Kasım'da deplasmanda karşılaşacağı Norveç'in, Bosna-Hersek karşısında puan kaybını bekleyecek. Gruptaki diğer maç ise iddiası kalmayan iki takım Malta ile Moldova arasında saat 20.30'da oynanacak. (Spor Servisi)