Yunanistan'la liderlik yarışı

Fatih Terim, bugünkü maçtan umutlu.

Fotoğraf: Yaşar Saygı


'Komşu'yla maç var

Türkiye, 2008 Avrupa Şampiyonası'na katılabilmek için aynı puanla arkasından gelen Yunanistan'la kozlarını paylaşıyor. Türkiye liderliğini korumak için sahaya çıkacak. Atina'daki maç bu akşam saat 21.30'da.

 • 'Komşu'ya rahatsızlık verme zamanı
 • ATİNA - Bugün oynanacak zorlu maç öncesi Milli Takım Teknik Direktörü Fatih terim, dün bir basın toplantısı düzenledi. Terim, tarihe bakıldığında Türklerle Yunanlıların uzun yıllar birlikte yaşamış iki komşu ve gerçek dost olduğunun görüleceğini belirterek, "Oynayacağımız bir milli maçtır, milli dava değil. Futbol sahada oynanan bir oyun. Stat içinde ya da dışında herhangi bir tatsız olay yaşanacağını düşünmüyorum. Daha önce Yunanistan Milli Takımı Türkiye'de çiçeklerle karşılanmıştı. Bizim karşılanmamız da gerçekten çok hoştu. Türkiye'de yapılacak rövanş maçında Yunanistan'a aynı misafirperverliği göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Maçlar kazanılabilir ya da kaybedilebilir. Baki kalan dostluklardır. Maçın sonucu ne olursa olsun, rakiplerimizin ellerini sıkmaktan memnuniyet duyacağız" dedi.
  Milli Takım kadrosunda yapılan değişikliklerle ilgili bir soruya, "İki maç arasında iki-üç aylık süre geçiyor. Bu sürede dahi değişiklikler olabiliyorsa iki-üç yıllık süreçte, daha fazla değişiklik olması doğaldır. Burada sakatlıklardan da söz edilebilir. Fakat bu, asıl olarak ülkemizde bulunmayan istikrarın bir göstergesidir" diye yanıt veren Terim, sakatlıklar nedeniyle bugünkü maçta, oyun felsefelerinde bir değişiklik yapmayacaklarını söyledi.
  Yunanistan'a eksik kadroyla gelmediklerinin altını çizen Terim bu konuda da şöyle konuştu: "Sahada çok şeyi isteyen bir Türk Milli Takımı'nı göreceksiniz. Yunanistan, 2004 Avrupa Şampiyonası'ndan sonra daha ofansif futbol oynamaya başladı. Birçok oyuncuları da Avrupa'nın önemli takımlarında forma giyiyor. Ancak biz hücum düşüncemiz adına çok fazla değişiklik yapmayacağız. Birkaç küçük değişiklikler takımımızda olabilir. Fakat genel olarak Yunanistan'ın ataklarına, biz de karşı ataklarla cevap vereceğiz. Çünkü oynadığımız futboldan zevk almak istiyoruz."
  Kaybedenin yarıştan kopmayacağını belirten tecrübeli teknik adam, bir gazetecinin, "Maçta Yunanistan'ın favori gösterilmesi sizi nasıl etkiler" şeklindeki sorusuna ise "Bu bizi hiç etkilemez. Kendi sahalarında, seyircilerinin desteğiyle oynayacaklar. Favori gösterilmeleri normaldir. Ayrıca söylemlerle eylemler de farklı olur" diye yanıt verdi.
  'Rakibimiz çok tecrübeli'
  Bir Yunan gazetecinin Yunan Milli Takımı oyuncularıyla ilgili sorusuna karşılık Fatih Terim, "2004 Avrupa Şampiyonası hazırlıklarından bu yana oyuncular ve teknik direktör Otto Rehhagel birlikte çalışıyor. Zaten başarılarının arkasında da bu tecrübe ve uyum yatıyor. Ayrıca Nikopolidis gibi mükemmel bir kaleciye, Basinas, Karagunis gibi kaliteli orta saha oyuncularına, savunmada da Seitaridis gibi bir isme sahipler. Bunun yanı sıra pek ismi ön planda olmayan yeni bir oyuncuları daha var, o da Katsurianis" ifadelerini kullandı.
  Terim'in Yunan takımını övmesi üzerine ev sahibi ülkeden bir gazeteci, "Rehhagel'i kıskanıyor musunuz" diye sorunca, "Rehhagel'i kıskanıyorum. Fakat Avrupa şampiyonluğunu kazandıkları için. Bunu biz de kulüp bazında yaşadık ama milli takımla da yaşamak isterim" diye karşılık veren Terim, "Burada sözlerim yanlış anlaşılmasın. Yunan takımını anlatırken, onları iyi tanıdığımı ifade etmek istedim. Haberlerin başlıkları 'Terim Rehhagel'i kıskanıyor' şeklinde olmasın. Yunan oyunculara gıpta etmiyorum. Kendi takımımdaki oyuncularla gurur duyuyorum" dedi.
  Terim bu arada bir Yunanlı gazetecinin, "Galatasaray'da ve Milli Takım'da 15 yıldır oynayan Hakan Şükür'ün yerine neden Ümit Karan alınmıyor" sorusuna Terim, "Bunu size açıklamak zorunda değilim. Ben sizin yazdıklarınıza karışıyor muyum. Öyle uygun görülmüş, öyle olmuş" karşılığını verdi.