'Yüreğim hep buradaydı'

Galatasaray'ın yeni transferi Hakan Şükür, Sarı-Kırmızılı ekipten hiç kopmadığını, Avrupa'da futbol oynarken bile eski takımını sürekli izlediğini söyledi. Sakatlığı nedeniyle takımının hazırlık maçlarında henüz forma giyemeyen golcü oyuncuyla dünü, bugünü ve yarını konuştuk...
Haber: CÜNEYT KARAKAYA / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray'ın yeni transferi Hakan Şükür, Sarı-Kırmızılı ekipten hiç kopmadığını, Avrupa'da futbol oynarken bile eski takımını sürekli izlediğini söyledi. Sakatlığı nedeniyle takımının hazırlık maçlarında henüz forma giyemeyen golcü oyuncuyla dünü, bugünü ve yarını konuştuk...

  • Bunu, geri dönüş olarak algılamamak gerek. Hepimiz Avrupa'ya gittik. Bu da bizim için bir tecrübe oldu. Oturmuş bir ortam, arkadaşlarla beraber olma düşüncesi bizi geri getirdi. Ben, bir forvet olarak, kendimi hepsinden farklı yere koyuyorum. Ben pas aldığım ve takım oyunu oynandığı müddetçe başarılı olan bir futbolcuyum. Avrupa'da bunu pek göremedim. Bir futbolcunun, mutlu olduğu ve idealleri olan bir takımda oynaması çok çok önemlidir.
  • Yerime gelen futbolcuyu eleştirmem. Hepsi de kaliteli oyuncular. Çok üstün yetenekli futbolcular dışında, takım oyunu olmadan maça fazla etki edeceğini sanmıyorum.
  • Süper Lig zor ve mücadele gerektiren bir lig. Onun için Türkiye'de forvet oynamak çok zor. Dışarıdan, 'Ben olsam şu kadar gol atardım' diyeni çok gördük. Böyle söylemekten çok, bu büyüklüğü sorumluluğuyla kaldırabilecek oyuncular önemli.
  • Kaliteli yabancı arkadaşlarımız var. İlk senelerinde, belki biraz zorluk çekebilirler. Ben iyi bir jenerasyonla birlikte oynadım ve iyi performans sergiledim, başarılı oldum. Yeniler, aynı dönem içinde oynasalardı daha farklı olacaktı belki de.
  • Futbol bir elektrik oyunu. Yanınızdakilerin, size güven vermeleri gerek. Beraber oynamak yetmez, saha dışında birlikte olmalısınız. Geçmişe tekrar dönersek, biz sosyal yaşamında da sık sık beraber olan insanlardık. Birbirimize iyi elektrikler verdik. Hakan Şükür olarak, arkadaşlarımın üzerinde elektriğimin çok iyi etki bıraktığını düşünüyorum.
  • Geçmişte burada oynarken çok farklı şeylerle de karşılaştım. Şu an, aile babasıyım ve farklı bir durumdayım. İki çocuğum var ve onların bana katkı sağlayacağını düşünüyorum. Durum böyle olunca, yapınızda da ister istemez bir ağırlık yaşıyorsunuz. Bunu da, bekleyip göreceğiz.
  • Dikkat ederseniz Türkiye'de büyük takımlar, kadrolarının her sene hemen hemen tamamını değiştiriyor. Galatasaray'da bu yok. Çünkü Galatasaray uzun vadeli başarıyı düşünüyor. Şampiyon olsun veya olmasın hep üst noktada bulunuyor.
  • Geçmişe dönmenin hiçbir anlamı olmadığını her seferinde söylüyorum ama Türkiye'de her konuda bire bin katıldığı bir gerçek. Bazı taksızlıklar herkesle oluyor; en yakın arkadaşlarımla da, hocayla da, yöneticiyle de oldu. Tabii ki tekrar tekrar geriye dönmek istemiyorum.
  • Sağlam bir jenerasyon gelebilir. Şu anda, 'hiçbir şey olmaz' dediğiniz bir futbolcu, birkaç sene sonra çok önemli yerlere gelebilir. Ben Galatasaray'a çok genç yaşta geldim. İlk dönemlerimde, 'bundan birşey olmaz' deniyordu. Gençlerin en çabuk adapte olacağı kulüp Galatasaray'dır. Bizim gençler futbolu seviyorlar, bu onlara çok şey kazandıracak.
  • Uzun bir sakatlık yaşadım. Onun bile bana çok şey kattığını düşünüyorum. Oynayabildiğim müddetçe, elimden geleni yapacağım.