Yüzyılın en iyi Portekizli futbolcusu: ROnaldo

Yüzyılın en iyi Portekizli futbolcusu: ROnaldo
Yüzyılın en iyi Portekizli futbolcusu: ROnaldo
Portekiz Futbol Federasyonu (FPF), Real Madrid forması giyen Cristiano Ronaldo'yu, "Portekiz futbol tarihinin en iyi futbolcusu" seçti.

MADRİD - FPF'nin kuruluşunun 100. yılı kutlamaları nedeniyle dağıtılan ödüllerde, geçen yıl hayatını kaybeden Eusebio ve 2009 yılında jübilesini yapan Luis Figo gibi Portekiz futbolunda öne çıkan iki yıldız ismi geride bırakan Cristiano Ronaldo, "yüzyılın en iyi Portekizli futbolcusu" seçildi.

Atletico Madrid 'e karşı oynayacakları İspanya Kral Kupası maçından dolayı törene katılamayan Ronaldo'nun yerine menajeri Jorge Mendes ödülü aldı. Estoril kentinde düzenlenen törende konuşan Mendes, "Bir Portekizli olarak bu seviyede çok büyük bir futbolcuya sahip olmak benim için gurur verici. Ronaldo, tarihin en büyük sporcusu" ifadelerini kullandı.

FPF ayrıca, "yüzyılın en iyi Portekizli teknik direktörü" ödülünü Chelsea'yi çalıştıran Jose Mourinho'ya verdi. Tecrübeli hoca, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Bu ödülü Portekiz futbolunun 100 yıllık tarihinde yer alan, en alttan en yükseğe kadar görev yapan, oynayan, teknik direktör olan veya hakemlik yapan herkese adıyorum" dedi.

"Yüzyılın en iyi Portekizli hakemi" ödülünü Pedro Proenca'ya veren federasyonun, belirlediği Portekiz futbol tarihinin "en iyi ilk 11"i şu isimlerden oluştu:
Kaleci: Vitor Baia
Defans: Fernando Coouto, Joao Pinto, Ricardo Carvalho, Humberto Coelho
Orta Saha: Mario Coluna, Rui Costa, Luis Figo
Forvet: Futre, Eusebio, Cristiano Ronaldo (AA)