Zafer Coulthard'ın

Formula 1'de sezonun ilk yarışını McLaren'in pilotu David Coulthard kazandı. Son üç sezonun şampiyonu Michael Schumacher ise dördüncü sırada kaldı.

MELBOURNE - Formula 1'de, sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prix'sini McLaren Mercedes takımının İskoç pilotu David Coulthard kazandı. Albert Park Pisti'nde sürücülerin toplam 307.574 kilometre katettiği yarışta Coulthard, saatteki ortalama 194.868 kilometrelik hızıyla, yarışı 1 saat, 34 dakika, 42.124 saniyede ilk sırada tamamladı. Bu zaferiyle ile kariyerindeki 13. Grand Prix birinciliğini elde eden İskoç pilot, yarıştan sonra "Çok iyi bir sonuç. Takım açısından baktığımızda, aynı yarışta birinci ve üçüncü sıraları almış olmak gerçekten özlediğimiz bir başarıydı.
Ancak hala yapmamız gereken işler var. Williams ile arayı kapattığımızı söyleyebilirim ama Ferrari hala bizden iyi" dedi.
Albert Park Pisti'nde ikinci kez zafere ulaşan Coulthard, 1997 yılında da Avustralya'dan birincilikle ayrılmıştı. Melbourne'de ikinciliği, BMW Williams takımının Kolombiyalı pilotu Juan Pablo Montoya alırken, McLaren Mercedes ekibinin Finli pilotu Kimi Raikkonen, yarışı üçüncülükle bitirdi.
Schumi savruldu
Son üç sezonun şampiyonu, kariyerinde 5 dünya şampiyonluğu bulunan Ferrari'nin Alman pilotu Michael Schumacher, Avustralya'da dördüncülükte kaldı. Albert Park Pisti'ndeki yarışa ilk sırada başlayan şampiyon pilot, 2001 yılında yapılan İtalya Grand Prix'sinden bu yana ilk kez podyuma çıkamadı.
Schumacher, yarışın bitimine 20 tur kala, pist dışına savruldu ve bu arada otomobilinin aerodinamiği açısından önemli bazı parçaları hasar gördü. Zorunlu olarak servis noktasına giren Alman pilot, yarışı üçüncü sırada tamamlayan Finli Raikkonen'i geçmek isterken de arabasının alt kısmına zarar verdi.
Ferrari'nin Brezilyalı pilotu Rubens Barrichello da altıncı turda yaptığı kazayla yarış dışı kalınca, İtalyan ekibi, 1999 eylülünden bu yana ilk kez podyum dışında kalmış oldu. 13 sürücünün tamamlayabildiği Avustralya Grand Prix'sinde, 7 pilot yarış dışında kaldı. Sezonun ikinci yarışı olan Malezya Grand Prix'si, 23 martta Kuala Lumpur'da yapılacak.