Zafer göründü damlaların arasından

Lewis Hamilton, Formula 1 tarihinde ilk sezonunda dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk pilot unvanını kazanmaya çok yaklaştı. Japonya Grand Prix'sinde zafere ulaşan McLaren Mercedes'in İngiliz pilotu, takipçisi ve takım arkadaşı Fernando Alonso'nun yarış dışı kalmasıyla rakibiyle arasındaki puan farkını bitime iki yarış kala 12'ye çıkardı.

FUJI - Lewis Hamilton, Formula 1 tarihinde ilk sezonunda dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk pilot unvanını kazanmaya çok yaklaştı. Japonya Grand Prix'sinde zafere ulaşan McLaren Mercedes'in İngiliz pilotu, takipçisi ve takım arkadaşı Fernando Alonso'nun yarış dışı kalmasıyla rakibiyle arasındaki puan farkını bitime iki yarış kala 12'ye çıkardı.
Yarış komiserlerini bir ara yarışın iptalini düşünmeye sevk edecek kadar şiddetli bir sağanak altında koşulan ve ilk 20 turu güvenlik aracı eşliğinde geçilen Japonya Grand Prix'sinin 33. turunda Fernando Alonso, Toro Rosso pilotu Vettel'in aracına temas etti ve Alonso için koşullar iyiden iyiye zorlaştı. Son iki yılın dünya şampiyonu İspanyol pilot, bu olağanüstü duruma ancak 8 tur dayanabildi ve 42. turda aracının hâkimiyetini kaybederek duvara çarpması sonucu yarış dışı kaldı. Takım arkadaşının piste veda etmesinden sonra hayli rahat bir yarış çıkaran Lewis Hamilton, temkinli bir pilotajla bu sezonki dördüncü yarış galibiyetini elde etti. Renault, Heiki Kovalainen'in ikinci gelmesiyle bu sezon ilk defa podyuma çıkma onuruna erişirken üçüncü sırayı Ferrari'nin Finli pilotu Kimi Raikkonen aldı.
Tıpkı Prost ve Senna gibi
22 yaşındaki Hamilton, Uzakdoğu'daki zaferiyle şampiyonluğun eşiğine gelmesini "Bugün, hayatımın en uzun yarışını yaşadım. Finiş çizgisine adım adım yaklaşıyorken yağmurlu havalarda inanılmaz yarışlar kazanan efsanevi şampiyonlar Prost ve Senna'yı hatırladım. Şu anda kendimi onların elde ettiği başarıların bir ortağı gibi hissediyorum" sözleriyle yorumladı. Artık ister istemez şampiyonluğu düşündüğünü fakat bir sonraki yarışa odaklanarak motivasyonunu kaybetmemesi gerektiğini dile getiren İngiliz pilot, "Sezon başında hayal ettiğimin çok çok ötesinde bir yerdeyim" ifadesini kullandı. Üst üste üçüncü dünya şampiyonluğu umudu Kaf Dağı'nın ardında kalan İspanyol pilot Fernando Alonso ise oldukça gerçekçi bir tavır takınarak "Bundan böyle şampiyonluğu elde etmem hayli zor. Bugün çok zor şartlar altında mücadele etmek zorunda kaldım. Çoğu zaman önümü bile görmekte zorlanıyordum" dedi. Formula 1'de sezonun sondan bir önceki yarışı, önümüzdeki hafta Pekin'de koşulacak.
Pilotlar klasmanı
1. L. Hamilton (McLaren) 107
2. F. Alonso (McLaren) 95
3. K. Raikkonen (Ferrari) 90
4. F. Massa (Ferrari) 80
5. N. Heidfeld (BMW Sauber) 56
Markalar klasmanı
1. Ferrari 170
2. BMW Sauber 92
3. Renault 51
4. Williams Toyota 28
5. Red Bull Racing-Renault 23
(Spor Servisi)