Zafer Sainz'ın oldu

Antalya'da yapılan Dünya Ralli Şampiyonası sona erdi. Citroen'in pilotu Carlos Sainz birinci, Peugeot'nun pilotu Richard Burns ise ikinci oldu.
Haber: ASENA ÖZKAN / Arşivi

ANTALYA - Dünya Ralli Şampiyonası'nın bir ayağına ilk kez ev sahipliği yapan Kemer, İspanyol pilot Carlos Sainz'ın zaferine sahne oldu. Rallinin ikinci gününde liderliği eline geçiren Sainz, son gün sahip olduğu 1 dakika 19 saniyelik avantajın da etkisiyle hiç riske girmedi ve kariyerinin 25. birinciliğine ulaştı. Citroen pilotu Sainz'in 47.9 saniye ardından Peugeot adına yarışan Richard Burns ikinci sırayı aldı. Üçüncülük ise kariyerinde ilk kez podyuma çıkma başarısı gösteren Ford'un Belçikalı sürücüsü François Duval'in oldu.
Toprak zemine gömülü kayalar ve parkuru kaplamış olan taşlar nedeniyle pilotların bir hayli zorlandığı ve 'kırıcı' bulduğu Türkiye Rallisi'nde start alan 59 araçtan yalnızca 25 tanesi finiş görebildi. Son iki yılın dünya şampiyonu Gronholm ilk gün yaşadığı sorunların üstesinden gelebilmek için son gün çok uğraştıysa da dokuzuncu sıradan yukarı çıkamadı ve genel klasman için puan alamadı. Genellikle Citroenler'in hakimiyetinde geçen rallide, şampiyon olan Sainz'in yanı sıra yine aynı takım adına yarışan İskoç Colin McRae'in dördüncü sırayı alması da dikkat çekiciydi. Pilotlar yolda karşılarına çıkan kayalardan şikâyetçi olurken, takım yöneticileri rallinin organizasyonundan memnun kaldıklarını, parkur olarak Kıbrıs Rum Kesmi ve Yunanistan rallilerine benzeyen bu yarışın aslında çok daha zorlu olduğunu dile getirdiler.
Organizasyon iyiydi
Türk pilotlardan Serkan Yazıcı'nın ikinci günde yaşamış olduğu talihsizlikler ve mekanik sorunlar nedeniyle ralliye veda etmesinden sonra, en iddialı sürücümüz olan Volkan Işık da rallinin son etabında yolda kaldı. Böylece ilk 10'a girme hedefiyle start alan iddialı isimler finiş bile göremezken, kendi imkânlarıyla yarışan Emin Ali Sipahi, Mitsubishi'siyle yirminci sırayı alarak, en iyi derece yapan Türk pilotu oldu. Organizasyonun sahibi Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, konukların organizasyondan şikâyet etmemesinin memnuniyet verici olduğunu, ancak seyirci ilgisinin beklenenin altında kaldığını söyledi. TOMSFED'in bu organizasyonu, yaklaşık bir trilyon liralık zararla kapatacağı tahmin ediliyor.Türkiye Rallisi

1. Carlos Sainz Citroen 4.32.14
2. Richard Burns Peugeot 4.33.02
3. François Duval Ford 4.34.00
4. Colin McRae Citroen 4.34.23
5. Gilles Panizzi Peugeot 4.34.55

Genel Klasman
1. Richard Burns Peugeot 18 puan
2. Colin McRae Citroen 17 puan
3. Carlos Sainz Citroen 16 puan
4. Markko Martin Ford 13 puan
5. Sebastien Loeb Citroen 12 puan