Zaferin bedeli ağır oldu

Kısa sayılabilecek resmi futbol tarihimizde Fenerbahçe- Gaziantep maçlarından ikisi önemli yer tutar. İlki istatistiki açıdan anlamlıdır: 10 yıl kadar önce 8-4 biten Fenerbahçe Gaziantepspor maçı ligi bugüne kadarki en gollü karşılaşmasıdır.
Haber: BARIŞ TUT / Arşivi

Kısa sayılabilecek resmi futbol tarihimizde Fenerbahçe- Gaziantep maçlarından ikisi önemli yer tutar. İlki istatistiki açıdan anlamlıdır: 10 yıl kadar önce 8-4 biten Fenerbahçe Gaziantepspor maçı ligi bugüne kadarki en gollü karşılaşmasıdır. İkincisi de ligin trajik kırılma noktalarından birini oluşturan 2000-01 sezonundaki unutulmaz maçtır. Gaziantep İstanbul'da ilk yarıyı 3-0 önde tamamlamasına karşın ikinci yarıda kalesinde 4 gol görerek beşinci şampiyon olma fırsatını o devrede yitirmişti. O maç Fenerbahçe'ye şampiyonluğu getirirken, Gaziantespor'u zirveyi uzaktan izleyen bir konuma sürekledi. Bu sezon Fenerbahçe kötü başladığı yarışta çabucak silkinerek üç maçlık bir galibiyet serisi üretmeyi başardı. Gaziantepspor ise kadro zenginliğiyle ters orantılı bir oyun sergileyerek gittikçe çaptan düştüğünü düşündürüyor. Nurullah Sağlam'ın savunma tutkusu üst derece bir muhafazakarlık noktasına erişince, Kırmızı-Siyahlılar goller ve galibiyet bulabilmek için üç hafta beklemek zorunda kalmışlardı.
Hücum adına ilk şut girişimi 7. dakikada Fenerbahçe'de Tuncay'dan geldi. 9'da Aurelio sağdan ceza alanına tehlikeli bir orta gönderdi ama Van Hooijdonk topa dokunamadı. Bu pozisyondan sonra tam 15 dakika boyunca Gaziantepspor beşli savunma hattının hemen önünde üçlü bir duvar daha örerek, rakibine pozisyon vermedi. Fenerbahçe tempoyu yükseltemediği gibi ilk yarım saat dolarken oyunun kontrolünü de yitirmeye başladı. Son 15 dakikalık bölümde Gaziantepspor iyice Fenerbahçe kalesine yüklenmeye başladı. 32. dakikada Cem Baki'nin sağdan ortasında Nuri bomboş durumda çok kötü bir vuruş yaparak topu dışarı gönderdi. 39. dakikada içinde Kırmızı - Siyahlılar iki mutlak gol pozisyonu ürettiler. Lazarov'un 20 metreden vurduğu sert şutları Recep çelmeyi başardı. İkinci pozisyonda dönen topu İlhan altı pas üzerinden kaleye gönderdi. Ancak yan direk gole geçit vermedi. İlk yarının son dakikasında gole yaklaşan yine Gaziantepspor oldu. İlhan'ın sağdan ortasına son derece rahat biçimde yükselen Erdal isabetsiz kafa vuruşuyla topu üstten auta gönderdi. Önce savunma güvenliğiyle adam markajlarıyla rakibini durduran Gaziantepliler üç net gol pozisyonunu değerlendiremeyerek büyük bir avantajı teperek gittiler soyunma odasına.
Gol yağmuru ikinci yarı başladı
47. dakikada Gaziante hızlı hücuma kalktı. Sağdan gelen ortayı boş durumdaki Lazarov kafayla ağlara göndererek takımını öne geçirdi: 0-1. Golden sonra Hooijdonk'a 'hakemi aldatmaya yönelik davranıştan' ötürü gösterilen sarı karttan sonra tribünler hareketlendi ve sahayı yabancı madde yağmuruna tuttu. Maç 5 dakika kadar duraksadı. 58. dakikada Ömer'in çeldiği topu önünde bulan Serhat çok kötü şutladı. Bu dakikadan sonra bütünüyle geriye çekilen Gaziantepspor, Fenerbahçe'nin arka arkaya geliştirdiği ataklarla burun buruna kaldı. 75'te Van Hooijdonk sol çaprazdan nefis bir serbest vuruş golüyle skoru beraberliğe taşıdı. 80'de Tuncay'ın golü Fenerbahçe'yi büyük bir kabusdan uyandırdı. Ancak 83'te Tuncay'ın kırmızı kart görmesi Galatasaray maçı öncesinde çok önemli bir kayıptı. Uzatma dakikalarında Yusuf maçın skorunu belirleyen golü attı: 3-1. Fenerbahçe maçın dörtte üçünde ecel terleri dökmesine karşın yenik durumdan galibiyete yükselerek, zorlu derbi öncesinde seriyi bozmamış oldu.