Zago doğuda üç puan gücünde

Ligi stres dolu haftalar sarmışken, Beşiktaş, doğu seferlerinin bir yenisinde Elazığspor deplasmanındaydı. Öğle maçlarının özel psikolojini de içeren mücadelede ilk tehlikeli atak, ev sahibi takımdan geldi.

ELAZIĞ - Ligi stres dolu haftalar sarmışken, Beşiktaş, doğu seferlerinin bir yenisinde Elazığspor deplasmanındaydı. Öğle maçlarının özel psikolojini de içeren mücadelede ilk tehlikeli atak, ev sahibi takımdan geldi. 5. dakikada yanlış pas trafiğinin sonucunda topu önünde bulan Ze Roberto son derece hızlı deparlarla önündeki engelleri aştı, sol kanattan inip Cordobo'yla karşı karşıya geldi. Biraz da şans eseri meşin yuvarlak Kolombiyalı kalecinin ellerine çarptı ve akın sona erdi. 12'de bu kez Beşiktaş ataktaydı. Giunti'nin pasıyla Ronaldo, Kingston'la karşı karşıya kaldı ama top çok hızlıydı, dolayısıyla yetişemediği meşin yuvarlak Ganalı kalecide kaldı. 17'de Sergen'in soldan kullandığı serbest atış şöyle bir heyacan dalgası yaratıp yan ağları tarayarak autu boyladı.
25'te ilk yarının en önemli pozisyonunu izledik. Kazanılan serbet vuruşta topun başına geçen Ze Roberto, yaklaşık kırk metreden, topa nefis bir kavis verdi. Sert gelen topu, Cordoba yumruklayarak uzaklaştırdı. 36'ta Ze Roberto yine sahnedeydi. Ceza yayı üzerinde bulduğu topu önce sürükledi, sonra sert ama kaleyi tutmayan bir vuruş çıkardı; aut... Geri kalan dakikalarda ne ciddi bir pozisyon, ne de heyecan yaratacak bir futbol güzelliği vardı sahada. Son derece sıkıcı bir hüviyete bürünen oyunda Beşiktaş'ın amaçsız ve sistemsiz görünen ataklarına karşı Elazığspor defansının rastgele top çıkarmaları vardı. Dolayısıyla ilk 45 dakika golsüz berabere bitti.
İkinci yarı golle başladı. Sakatlanan Pancu'nun yerine oyuna dahil olan Tümer, 47'de sağdan kazanılan serbest vuruşta içeriye doğru güzel bir orta yaptı. Elazığspor defansının çıkardığı topu Ahmet Dursun tekrar içeri doldurdu. Solda, en uçta ve boşta bulunan Zago'nun kafa vuruşu durumu 1-0'a getirdi. 54'te Sergen benzer bir ortaya girişti, bu kez defans, kafayla topu kornere yolladı.
Kaan Dobra'nın penaltı beklentisi
55'te Sergen nefis çalımlarla ceza sahası önüne indi, topu sağdan gitmekte olan Kaan Dorba'nın önüne yuvarladı. Dobra'nın zamanlama hatası Beşiktaş'ı ikinci golden ederken Cem Beceren'in müdahalesiyle kendini yerde bulan Polonya asıllı oyuncu penaltı beklerken hakem aut atışını gösterdi.
71'de Yasin Sülün zarif çalımlarda ceza sahası önünde belirdi ama pas hakkını yanlış yöne kullanıp sol taraftaki Zago'yu görünce, pozisyon kaçtı. 84'de sağdan inen Eren'in ortası Beşiktaş cephesi için tehlike yaratırken Cordoba atağı önledi. Kalan dakikalarda, özellikle Tümer'in orta sahada ortaya koyduğu kötü futbol, takımının etkisini iyice azaltırken kalan sürede başka gol gelmedi. Ligde tutunma mücadelesi veren Elazığspor ise, maç boyunca en az Beşiktaş kadar etkisiz ve isteksizdi...
Böylelikle Nouma'yla yollarını ayıran, İlhan Mansız'ın da kart cezası nedeniyle Elazığ'a götürmeyen Siyah-Beyazlılar, gol bölgesindeki Ahmet Dursun, Sergen ve Pancu'nun verimsizliğine rağmen bu zorlu deplasmandan kayıpsız dönmeyi başardı. Lider, bugünü takipçilerini bekleyerek geçirecek... (Spor Servisi)