'Zaman ve sabır istiyorum'

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, İstanbul-spor önünde uğranılan yengilgiye rağmen takım içindeki beraberliğin bozulmadığını ve seyirciyle olan dayanışmanın da devam ettiğini vurgulayarak, bu durumun kendisini sevindirdiğini söyledi.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, İstanbul-spor önünde uğranılan yengilgiye rağmen takım içindeki beraberliğin bozulmadığını ve seyirciyle olan dayanışmanın da devam ettiğini vurgulayarak, bu durumun kendisini sevindirdiğini söyledi. Alman hocanın açıklamalarından bazı satır başları şöyle:

  • Oyuncularımın motivasyonunun bozulmaması için onlarla sık sık görüşerek, 'Düştüğün zaman ne kadar acı duyarsan duy, önemli olan ayağa kalkabilmektir, yerde kalıp acı çekmemektir' diyorum. Ligin beşinci haftasına kadar kafamdaki Fenerbahçe sahaya yansıyacak. Ancak öncelikle Trabzon-spor maçına motive olmak istiyoruz.
  • Transfer çalışmalarını 2-3 hafta içinde sonuçlandıracağız. Bu konuda hepimizin sabırlı olması gerekiyor. Çok kaliteli oyuncuları almaya çalışıyoruz. Ancak bu oyuncular Fenerbahçe'ye gelmek için acele etmiyorlar. Çünkü Real Madrid, Milan, Inter gibi kulüplerden teklif gelir diye bekliyorlar. Bu oyuncuları ikna etmek zor.
  • Hedefimiz sadece bu sezon başarıyı yakalamak değil, gelecek yıllarda da bu başarıyı sürdürecek bir kadro oluşturmak. Mesela Fransız Blanc bize gelmek istiyor ama kendisi 39 yaşında. O çok kaliteli bir futbolcu. Belki bir sezon katkısı olabilir. Ancak ilerleyen yıllar için işimize yaramaz.
  • Bazı futbolcuların büyük takım atmosferinin yarattığı baskıya alışması lazım. Bunu sağlamak için çalışıyoruz. İstanbulspor önünde bunun sıkıntısını yaşadık. Maçın başında pas hataları yaptık. Bazı oyuncular sinirlerine hakim olamadı. İkinci yarı 10 kişi kaldıktan sonra da bazıları tecrübesizlikten, bazıları da sinirden baskıyı yenemedi.
  • Enke ilk maçında beklenen performansı sergileyemedi. Rüştü'den sonra gelen kaleciden yüksek performans beklenmesi normal. Ancak Enke bunu başaramadı ve doğal olarak da eleştirildi. Almanya'da bir söz vardır: 'Huzursuzluk olduğu zaman vatandaşın ilk görevi sakin olmaktır.' Ben de şu anda bunu yapıyorum.
  • Sakat ve cezalı futbolcular ile transferin de tamamlanmaması nedeniyle alternatif oyuncu sıkıntısı yaşıyorum. Sorun da burada. Bu nedenle Kemal'i değişik mevkilerde denedim. Kemal gibi bir oyuncuya sahip olduğum için mutluyum. Geçiş dönemini bu şekilde atlatmak zorundayız.
  • Trabzonspor zor bir deplasman. Adeta cehennemi andıran bir atmosferde mücadele edeceğiz. Elimizden geleni yapacağız. Rakibimiz bizi ilk maçımızda yenildik diye belki hafife alabilir. Böyle olursa bizim için avantaj olur. Orada çıktığım son maçımda stadın yarısı yanmıştı. Elbette işimiz kolay olmayacak. Galatasaray derbisini konuşmak için ise erken. Ancak rakibimiz sahasında oynadığı için bizden daha avantajlı durumda olacak. Ancak maç günü iki takım da aynı şartlar altında mücadele edecek.
    Fenerbahçe'nin maçına yer ayıran Alman Bild gazetesi ise Christoph Daum'un, "İnanılmaz bir düş kırıklığı yaşadık. Taraftardan özür dilemek zorundayız" sözlerine yer verdi. Daum'un sezon başında söylediği "Roket gibi başlayacağız" sözlerine yer veren Bild, bir Türk gazetesinin de buna karşılık, "Füze rampada kaldı" biçiminde başlık attığını hatırlattı. Barcelona'dan Fenerbahçe'ye gelen Enke'nin sakat olduğu ve aslında karşılaşmada hiç oynamaması gerektiğini ileri sürülen haberde, Alman eldivenin buna karşın oynamak istediğini ancak başarılı olamadığı ifade edildi.