Zico'nun hedefi Avrupa'da başarı

İlk sezonunda Fenerbahçe'yi şampiyon yapan teknik direktör Zico, Sarı-Lacivertli takımla Avrupa'da da başarı hedefliyor. FB TV'de, 'Kamp Günlüğü' programının konuğu olan Brezilyalı teknik adam saha içi ve dışında herkesin işini layığıyla yapması...

İSTANBUL - İlk sezonunda Fenerbahçe'yi şampiyon yapan teknik direktör Zico, Sarı-Lacivertli takımla Avrupa'da da başarı hedefliyor. FB TV'de, 'Kamp Günlüğü' programının konuğu olan Brezilyalı teknik adam saha içi ve dışında herkesin işini layığıyla yapması gerektiğini belirterek "Her türlü zorluğa hazır olmalıyız. Şampiyonlar Ligi, Avrupa başarıları çok büyük öneme sahip. Bazı şeyleri başarmanın zamanı geldi. Kadromuza baktığımızda Avrupa'daki takımlardan aşağı kalan hiçbir yanımız yok. Futbolcular ve teknik heyetin başarıya inanması gerekiyor" dedi.
Türkiye'de hedeflerinin tüm kupaları kazanmak olduğunu kaydeden 'Beyaz Pele', şöyle devam etti: "Geçen seneyi şampiyon tamamlamış ve daha fazla güçlenmiş bir Fenerbahçe var. Rakiplerimiz işimizi daha fazla zorlaştırmaya çalışacak. Bizim, işimize konsantre olmamız önemli. Rakiplerimizin ne yaptığı, ne söylediği çok önemli değil. Oyuncularıma en fazla hak edenin kazandığını, kazanmak için fedakârlık yapılması gerektiğini, fizik ve taktik olarak hazır olunması gerektiğini, azimle çalışılması gerektiğini tekrar tekrar hatırlatmamız gerekiyor."
Zico yılın transferi Roberto Carlos'u "Hâlâ başarıya aç" ifadesiyle tanımlarken vatandaşıyla ilgili şunları söyledi: "Roberto Carlos'un kariyeri, yaptığı şeyler ve futbol mantığı, onun tecrübesinin en güzel göstergesidir. Ben dahil, herkesin ondan öğreneceği çok şey var. Onunla 1998 Dünya Kupası'nda milli takımda beraber çalıştık. Ben o zaman teknik kadrodaydım, ama teknik direktör değildim. Şimdiki gibi yakın değildik, konuşma imkânı bulamıyorduk. Şimdi daha fazla bilgi ve fikir paylaşabiliyoruz. Bu da ikimiz için de avantaj oluyor. Carlos, profesyonel, kazanmak adına agresif olan, hırslı, sempatik, başarıya doymamış, teknik bir oyuncu. Duruşu, tekniğive ismiyle Fenerbahçe'nin başarıları için her şekilde kullanılması gereken bir oyuncu. Benim, bunun için ayrı bir görevim ve sorumluluğum var."
'Kanatlarda iyiyiz'
Zico, Avusturya kampının genel anlamda iyi geçtiğini vurgularken Süper Kupa maçına hazır olduklarını savundu. Kanat organizasyonlarını iyi gerçekleştirmenin öncelikli hedefleri olduğunu vurgulayan Zico, "Futbolcuların orta yapacakları zaman birbirlerini iyi görmeleri, kanat organizasyonlarının tüm varyasyonlarını mükemmel uygulamaları beni mutlu etti. Biraz daha şut çalışmalarına ağırlık vermeliyiz. Son vuruşlarda çok daha iyi olmalıyız. Bu, gol sayımızı arttıracak" diye konuştu. (Spor Servisi)