Zil, şal ve mümkünse zafer için

Japonya'daki 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı'nın müthiş performansı halen akıllarda... Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu gibi NBA yıldızlarının yer almadığı kadrosuyla Türk Milli Takımı büyük bir başarıyla çeyrek finale kadar yükselmiş, Arjantin'e elendikten sonra turnuvayı altıncı sırada tamamlamıştı.

MALLORCA - Japonya'daki 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı'nın müthiş performansı halen akıllarda... Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu gibi NBA yıldızlarının yer almadığı kadrosuyla Türk Milli Takımı büyük bir başarıyla çeyrek finale kadar yükselmiş, Arjantin'e elendikten sonra turnuvayı altıncı sırada tamamlamıştı. Milli Takım şimdi çok daha zor bir sınavda. İspanya'da bugün başlayacak olan Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda (Eurobasket 2007) Türkiye C Grubu'nda Almanya, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti ile karşı karşıya gelecek. Milliler, Dünya Şampiyonası'na oranla İspanya'da çok daha zorlu takımlarla karşılaşacak.
Türkiye'nin turnuvadaki ilk rakibi Litvanya... Avrupa basketbolunun önde gelen ekiplerinden Litvanya, Türkiye'ye ters gelen bir takım. 12 Dev Adam, bugüne dek Litvanya ile oynadığı 15 maçta 3 galibiyet, 12 yenilgi aldı. Ancak Ay-Yıldızlılar, Baltıklı rakipleriyle yaptıkları son iki maçtan galip ayrılmasını bildi. İlginç bir istatistik de, Milli Takım'ın katıldığı son iki büyük şampiyonanın ilk maçlarında Litvanya ile karşılaşması.


Büyütmek için tıklayınız

'Kahraman olmaya gelmedim'
Milli Takım'ın Litvanya karşısındaki en büyük kozlarından olan Hidayet Türkoğlu, "Tüm arkadaşlarımın kafa olarak hazır olduklarına inanıyorum. Takımda iyi bir atmosfer var. Birlik olunması halinde başarının geleceğine inanıyorum. Ben buraya kahraman olmaya gelmedim" diye konuştu. Hafif bir sakatlığı olan Hido, henüz tam hazır olmadığını ancak tedavisinin sürdüğünü dile getirdi. Takım kaptanı İbrahim Kutluay ise ilk maçta Litvanya ile oynamalarını 'şanssızlık' olarak niteleyerek, "İlk maçı Çek Cumhuriyeti ile oynayacak olsaydık, belki daha iyi olabilirdi. İlk maçta galibiyet almak, turnuvaya iyi ve moralli başlamak açısından önemli. Ancak mağlubiyet olasılığında yelkenleri suya indirmemek lazım" dedi.
Eurobasket 2007'de 16 takım dörderli dört grupta mücadele edecek. Turnuva statüsü gereği gruplardan üçer takım çıkıp, Madrid'de yapılacak ikinci tur gruplarına katılmaya hak kazanacak. 12 takım 7 Eylül tarihinde A ve B grubu olmak üzere altışardan iki grupta maçlara başlarken, grupların ilk dördü 13-14 Eylül tarihleri arasındaki çeyrek finallere katılacak. Çapraz eşleşmeler sonrasında turnuva eleme sistemiyle devam edecek.
Turnuvada iki takım 2008 Pekin Olimpiyatları'na doğrudan katılma vizesi alacak. Geçen yılki son dünya şampiyonasını kazandığı için İspanya daha önceden olimpiyatlara katılmayı garantilemişti. İspanyollar bu turnuvada finale kalırsa Avrupa üçüncüsü olacak takım Olimpiyat vizesi alacak.
İlki 1935 yılında Cenevre'de düzenlenen ve Letonya'nın kupayı kazandığı Avrupa Şampiyonası'nda, eski SSCB 14 kez birincilik kürsüsüne çıktı. SSCB ayrıca 1957 ile 1971 yılları arasında üst üste sekiz kez şampiyon oldu.


Basketbol otoriteleri ne diyor?
Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye ne yapar, kaçıncı olur, turnuvada altın madalyayı kim kazanır? Tüm basketbolseverlerin aklında şu sıralar bu soru var. Bu soruları sizler için basketbol otoritelerine sorduk. Genel kanı, geçen yıl Japonya'daki Dünya Şampiyonası'ndaki takım kimyasının yakalanması durumunda başarının geleceği. Otoritelerin birleştiği bir diğer görüş de Türkiye'nin ilk sekiz takım arasına kalacağı...

Yiğiter Uluğ
İspanya ve Yunanistan'ın favori olduğu görüşünde herkes birleşiyor. Üçüncü sıra için sekiz takım yarışıyor ve Türkiye de bunlardan biri. Türkiye aslında, çekişeceği Litvanya, Fransa, Sırbistan ya da Hırvatistan'dan aşağı kalır bir takım değil. 3'üncülükten 10'unculuğa kadar sıralanacak takımlar arasındaki farklar o kadar küçük ki, tek bir top için cansiperane biçimde parkeye atlamanın ya da birkaç santim daha yukarı sıçramanın kazandırabileceği çok şeyler var. Bunu yaparak maçı 40 dakika boyunca yaşayan ve özveriyle oynayan takımlar yukarı gidecek, 5 dakikacık olsun 'adam sen de' demeye kalkanlar ise muhtemelen kendini çeyrek finalin dışında bulacak. İkinci türden takımlar arasında olmayız. Eğer Türkiye yarı final oynarsa çok iyi bir derece yapmış olur. 5'incilik ile 8'incilik arası bir derece ise normal.
Kaçıncı olur: 6.
Şampiyon kim olur: İspanya

Kaan Kural
Tüm takım sporlarında olduğu gibi basketbolda da Türkiye'nin ne yapebileceğini kestirmek çok zor. Bu nedenle Türkiye'nin ne yapabileceğini ancak parkeye çıkınca görebileceğiz. Takımda bir oyun kurucu problemi var ancak asıl sorun şu: Bu takım bir arada oynayabilecek mi? Yani Japonya'daki ruhunu, savunmayı sahaya yansıtabilecek mi. Türkiye, çok risk aldığı, bu riskleri örtmek için ekstra çaba gösterip, sahadaki oyunu tamamen kaosa sürüklediği zaman başarılı oluyor. Karmaşada, fazla düşünmesine gerek kalmadığı zamanlarda oluyor. Türkiye oyununda karmaşayı sağlayabildiği takdirde başarılı olabiliyor.
Kaçıncı olur: 6.
Şampiyon kim olur: İspanya

Ahmet Kurt
Hazırlık maçlarında takımı iyi görmedik. Bana göre Litvanya maçı çok önemli. Bizim takım 'Japonya ruhu' ile iki kez yendiği Litvanya'ya yenilenmiş kadrosuyla yenilmiş olarak başlarsa gerisini zor getirir. Dışarıya yansıttıkları hava her ne kadar çok iyiyse de hazırlık döneminde burnumuza yanık kokuları geldi. Litvanya maçı kilit maç. Gerisini tahmin etmek zor. Takım havasında bozukluk olursa bu takım Almanya, hatta Çek Cumhuriyeti karşılaşmasını bile yitirip tatil köyünden geri döner. Litvanya maçı kazanılırsa finale kadar gidilir.
Kaçıncı olur: 7.
Şampiyon kim olur: İspanya

Batuğ Evcimen
C Grubu'nda yer almamız ve ilk turun ardından D Grubu'nun ilk üçüyle eşleşecek olmamız bence büyük avanataj. Böylece Hırvatistan, İspanya ve Yunanistan gibi takımlarla çeyrek finale kadar eşleşmeyeceğiz. İkinci tur grubunda büyük olasılık Fransa, İtalya ve Slovenya'yla eşleşeceğiz, bunlar nispeten daha kuvvetsiz takımlar. Bu gruptan kaçıncı çıkacağımız turnuvadaki kaderimizi belirleyecek. Birinci çıkarsak yarı finale kadar gidebiliriz çünkü ikinci turun diğer grubunu dördüncü olarak bitirmesi muhtemel Rusya, İsrail gibi ekipleri eleyebiliriz. İlk üç zor, ben
5-8 arası bir derece bekliyorum. Kadro olarak çok iyiyiz ancak Japonya'daki o kimyayı göremiyorum. Gerçi o kimya turnuva esnasında yakalanır. O kimya olursa yarı final de mümkün.
Kaçıncı olur: 5.
Şampiyon kim olur: İspanya

Efkan Bucak
Milli Takım, NBA patenti yıldızlarının katılmasıyla büyük güç kazandı.
Tamam, hazırlık maçlarındaki 6 galibiyet, 6 yenilgilik oran çok iç açıcı değil ancak tüm branşlarda özel maçlardaki başarısızlığımız zaten malum. Milli Takım, son yılların en iyi kadrosuna sahip. Genç ve yetenekli oyuncuların yanında İbrahim, Hidayet ve Mehmet gibi kritik anlarda sorumluluğu üstlenecek birçok isim var. İlk sekiz kesin. Yarı final ise neden olmasın diyoruz.
Kaçıncı olur: 6.
Şampiyon kim olur: Hırvatistan
(Spor Servisi)