Zirvenin de yolları taştan

Galatasaray maratonun son 600 metresine girilen maçta Adanaspor karşısında iki kez yenik düşmesine rağmen, eşitliği buldu ama üç puanı bulamadı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray maratonun son 600 metresine girilen maçta Adanaspor karşısında iki kez yenik düşmesine rağmen, eşitliği buldu ama üç puanı bulamadı. İkinci yarıda Fatih Terim'in yaptığı değişikliklerle, ilk 45 dakikaya oranla daha etkili bir futbol ortayan koyan Sarı-Kırmızılılar, savunmanın laubali tutumunun acısını çok çekti. Erken sayılabilecek golün hemen ardından, bir dakika sonra tabelada dengeyi sağlayan Terim'in öğrencileri, Turuncu-Beyazlıların bu sıralarda kalabalıklaşan savunmasını öne çekebilmek için oyunu geride yan paslarla sürdürmeyi tercih etti. Ne var ki, Yılmaz Vural bu basit tuzağa düşmediği gibi, tam aksine Aslan kendi oyununun kurbanı oldu. Öyle ki, Adana yakaladığı karşı ataklarla iki kişiyle üstüne gittiği daha kalabalık Galatasaray savunmasına kan kusturdu.
Maçtan dakikalar
İlk gollük pozisyon, birinci dakikada Necati'yle oluştu. 8'de Ali'nin önüne düşürdüğü topa dönerek vuran Ümit Karan'ın şutu, Murat'ın bakışları arasında direkten çıktı. Hafta içinde Gençlerbirliği ile sözleşme imzaladığı için kadro dışı bırakıldığı söylentileri dolaşan Kerem, hocasının eldiven vermesiyle dedikoduları da kesip attı. Galatasaray'ın iyilerinden Ergün ilk yarıda hem savunmada hem ileride güven vericiydi. 23'te konuk ekibin karşı atağında Necati'nin arka direği yuvarladığı topu tamamlayan Cafer perdeyi açtı: 0-1. Adanalılar henüz zafer sarhoşluğundan kurtalamamışken, bir dakika sonra Baliç'in ortasında Ali tabelayı dengeledi: 1-1. 28'de Ali'nin ofsayt gerekçesiyle sayılmayan golünden hemen sonra Bülent'in ağlara giden vuruşunda elle oynama tespit edildi.
Aslan'ın tek kanatlı kuş misali süretli soldan bindirdiği dakikalar ilk yarının eşitlikle biteceği imajını verdiği sıralarda, Volkan ev sahibi defansının gevşekliğini sert biçimde cezalandırdı: 1-2. 50'de Baliç gecenin en güzel hareketlerinden birini gerçekleştirip, boş
alanda içeri kaçtıktan sonra arka direğe doldurdu. Ne var ki ortası fazla
uzun geldi. İki dakika sonra bu kez adresi şaşırmadı ve Ali babayı ikinci golüyle buluşturdu: 2-2. Bu golden sonra Aslan gazaba geldi. Hemen hemen dakikada iki kere rakip çerçeveyi buldu. Ancak gecenin başarılı Murat gole izin vermeyerek, Cim Bom'un şampiyonluktaki hesabını altüst etti. Maçın 83. dakikasında hakem Bülent Demirlek, Ümit Karan'ın elle attığı golü önce verdi, sonra uzak çizgideki yan hakem Erhan Sönmez'in uyarısıyla iptal etti. Bu da maçın en ilginç yanlarından biriydi.