"1912 Şarköy Depremi ve Tekirdağ'a Etkileri" paneli

"1912 Şarköy Depremi ve Tekirdağ'a Etkileri" paneli
"1912 Şarköy Depremi ve Tekirdağ'a Etkileri" paneli
-Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak: - "Tekirdağ'daki binaların yüzde 80'i 17 Ağustos depreminden önce yapılma olduğundan binalar risk taşıyor"

TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İldeki binaların yüzde 80'inin 17 Ağustos depreminden önce yapılmış olmasından dolayı risk altında olduğunu belirtti. 

Albayrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı tarafından Yılmaz İçöz sahnesinde düzenlenen "1912 Şarköy Depremi ve Tekirdağ'a Etkileri" konulu panelde yaptığı konuşmada, belediye olarak toplumu depremsellik ile ilgili bilinçlendirme ve eğitim amaçlı etkin çalışma içinde olduklarını söyledi.

 

Tekirdağ'ın coğrafi konumu itibariyle depremsellik konusunda yapılan çalışmaların büyük önem taşıdığını belirten Albayrak, "Tekirdağ'daki binaların yüzde 80'i 17 Ağustos depreminden önce yapılma. O nedenle risk taşıyan binalar. Böyle oluncada kentsel iyileştirme çok önem kazanıyor. Bu konuda da önemli çalışmalarımız var. Barbaros'ta deprem öncü izleme istasyonu açtık. Gelecek proje olarak ta bölgede bir çok noktada aynı istasyonların kurulması için çalışmalar var" dedi.

Albayrak, depremsellik konusunda yapılan çalışmalara her türlü desteği verdiklerini ve bu istasyonların biran önce kurulacağına inandığını kaydetti.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da, Marmara Denizi'ndeki fay hatlarıyla iligili değerlendirme yaptığı sunumunda, Türkiye 'nin tüm bölgelerinde deprem riski olduğunu belirterek, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatlarının durumuna ilişkin bilgiler verdi. 

Deprem sırasında yapılması gerekenler ile ilgili doğru bilinen birçok uygulamanın yanlış olduğunu belirten Gündoğdu, toplum içine yerleşen bu yanlışlıkların insanlara doğru şekilde deprem eğitimi verilerek düzeltilebileceğini ifade etti.  

Konuşmaların ardından, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday ile  İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü Eğitim Koordinatörü Özden Işık ta deprem öncü izleme istasyonları ve AFAD'ın çalışmalarıyla ilgili sunum gerçekleştirdi.