24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
-AK Parti İl Başkanı Akçay: -"Topluma doğru haber ulaştıran, fikirlerin paylaşılmasını sağlayan, farklı yönelimlerdeki insanların iletişimine vesile olan ve şeffaflığın oluşturulmasında ciddi görevler üstlenen basına şükran borçluyuz"

TEKİRDAĞ (AA) -  AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay, topluma doğru haber ulaştıran, fikirlerin paylaşılmasını sağlayan, farklı yönelimlerdeki insanların iletişimine vesile olan ve şeffaflığın oluşturulmasında ciddi görevler üstlenen basına şükran borçlu olduklarını belirtti. 

Akçay, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 107. Yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, basının haber, fikir, şeffaflık, iletişim fonksiyonlarının önemli olduğunu ifade etti.

İletişim ve teknolojik gelişimin yerel basının önemini azaltmadığını belirten Akçay, şunları kaydetti: 

"Topluma doğru haber ulaştıran, fikirlerin paylaşılmasını sağlayan, farklı yönelimlerdeki insanların iletişimine vesile olan ve şeffaflığın oluşturulmasında ciddi görevler üstlenen basına şükran borçluyuz. İletişim ve teknolojik gelişmelerin yerel basının önemini azaltmadı ve daha da arttırdı. İnsanlık var olduğundan beri haber ve iletişim hep önemli oldu. Temel ihtiyaçlarımızın başında 'haber almak' var. İletişim arttıkça basının sorumluluğu artıyor. Gazetecilik, günümüzün dinamik ve fedakarlık isteyen mesleklerinden birisi haline geldi.

Onların her zaman iyi, güzel, olumlu haberlere imza atacakları bir dünyayı hep beraber oluşturma görevimiz var. Yerel basın, yerel siyaset ve yerel kültür için önemli. Yerel basın, yerel siyaset, yerel kültür ve yerel kalkınma için ciddi öneme sahip. Basın İlan Kurumunun son yıllarda ortaya koyduğu yerel basını güçlendirmeye yönelik çabalarını takdirle izliyoruz. Bu sebeple Basın İlan Kurumu başta olmak üzere basının güçlenmesi noktasında emeği olan herkese teşekkür ederim."

Akçay, basın kuruluşlarının gazetecilik ilkeleri çerçevesinde kendi oto kontrollerini sağlamaları gerektiğini belirterek,  "Doğru haber için doğru gazetecilik gerekir. Objektif, evrensel değerlere ve temel haklara saygılı gazetecilik, doğru ve ilkeli gazeteciliğin temelidir. Gazeteciler, kurumsal iç mekanizmaları ile kendi oto kontrollerini sağlayarak yol almalıdır. Oto kontrol her türlü sansürden daha kıymetli ve özgündür" ifadelerini kullandı.