Ergene'den kısa kısa

Ergene'den kısa kısa
Ergene'den kısa kısa
- Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Eğitimi

TEKİRDAĞ (AA) - Ergene Kaymakamlığı tarafından ilçedeki okul müdürlerine, belediye ve müftülük personeline kırım kongo kanamalı ateşi eğitimi verildi. 

Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Ayça Çevikelli, etkinlikte yaptığı konuşmada, vatandaşların bilinçlendirilmesi adına okul müdürlerine, müftülük ve belediye personeline yönelik düzenlenen seminerin İlçede yaşanabilecek kene vakalarına önlem niteliğinde olduğuna belirtti.

Programda, kırım kongo hastalığından korunma yolları ve alınması gereken tedbirler üzerine konuşan Veteriner Hekim İlke Kızıltoprak, kenelerin yapışması halinde kesinlikle çıplak elle çıkarılmaması gerektiğini belirterek, şu bilgileri aktardı: 

''Vücudumuzda bir kene bulduğumuz zaman çıplak elle keneye dokunmamalıyız. Yapışan kene öldürülmeden, ezilmeden ve kafası koparılmadan bir plastik ip yardımıyla yavaşça düz bir şekilde yukarıya doğru çekilerek çıkarılması gerekir. Mümkünse en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir'' 

Yapılan programa, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak başta olmak üzere, İlçe Müdürleri ile personel katıldı. 

 

-Ergene Belediye Meclisinin Ağustos ayı meclis toplantısı yapıldı

 

Ergene Belediye Meclisi'nin, Ağustos ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.

Ulaş Hizmet Binası'nda, Belediye Başkanı Rasim Yüksel başkanlığında gerçekleşen toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. 

Toplantıda, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 1524 sayılı yazısına konu olan Marmaracık Mahallesi 1822 nolu parsele ait olan uygulama imar planı tadilat teklifi, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü'nün 908 sayılı yazısına konu olan İçkili Yer Bölgesi Tespit Komisyonu konusu, Fen İşleri Müdürlüğü'nün yazısına konu olan Doğalgaz Dağıtım Lisans Bölgesinin genişletilmesi hususu, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün yazısına konu olan Marmaracık Mahallesi 722 parsele ait olan uygulamalı imar planını tadilat teklifi ve Velimeşe Mahallesi Revizyon İmar Planına plan notu eklenmek suretiyle uygulamalı imar planı tadilat teklif hususları görüşülerek karara bağlandı.

Yüksel, ağustos ayı olağan meclis toplantısında alınan kararların ilçe halkına hayırlı olması temennisinde bulundu. 

 

- Muhtarlık binalarında çevre düzenleme çalışmaları

 

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, ilçedeki muhtarlık binalarında gerçekleştirdikleri çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.  

Yüksel yaptığı açıklamada, Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından ilçe genelinde yer alan muhtarlık binalarında ihtiyaç doğrultusunda çevre düzenleme çalışmaları yaptıklarını belirterek, uygulama proje çalışmaları kapsamında yapım işi ihalesi tamamlanan mahalle muhtarlık binalarının yapım ve tadilat işlemlerinin kısa sürede tamamlanacağını kaydetti. 

Yüksel, İlçede ihtiyaç duyulan diğer kamu kurum ve kuruluşlarında aynı çalışmaların yakın gelecekte yapılacağını ifade etti.