"Herşeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı"

"Herşeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı"
"Herşeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı"
-Tekirdağ İl Halk Sağlığı Müdürlüğü: - "Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç, toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir"

TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, bağışıklama hizmetlerinde temel amacın, toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçilmesi olduğunu bildirdi. 

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, ulusal çocukluk dönemi aşılama takviminin,  okul öncesi ve sonrasına yönelik olmak üzere iki farklı dönemi içerdiği belirtilerek, Türkiye 'de okul çağı öğrencilerine yönelik genişletilmiş bağışıklama programı kapsamında, ilkokul 1. sınıftan itibaren çeşitli aşıların içerdiği aşı uygulamalarının  yapıldığı belirtildi.

Türkiye'de görülen kızamık vakaları nedeniyle 2012 yılından bu yana kızamık bilimsel danışma kurulu kararları ile Ana sınıfındaki çocuklara da KKK Aşı uygulaması yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

"2014-2015 eğitim ve öğretim döneminde ana sınıfında  KKK  Aşısı uygulanan çocuklardan 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde 1. sınıfta tekrar KKK Aşısı yapılmayacaktır. İlk dozu 12. Ayda ve sonrasında yapılmış olması kaydıyla herhangi bir nedenle kayıtlı iki doz KKK aşısı bulunması durumunda, yeniden KKK aşısı uygulanmayacaktır. Tüm 1. sınıf öğrencilerimize dörtlü karma aşısı uygulanacaktır. Yeni  eğitim öğretim dönemi okul aşı uygulamaları ekimden başlayıp aralık ayına kadar tamamlanması planlanmaktadır."

Açıklamada ayrıca, aşıların güvenilir maddeler olduğu belirterek, şunlar kaydedildi:

"Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç, toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. Okullarda çocukların toplu ortamda bir arada bulunmalarından dolayı bulaşıcı hastalıkların yayılma olasılığının en yüksek olduğu mekanlardan biridir. Bu yüzden okullarda bulaşıcı hastalıkları önleyici aşıların yapılması ve çocukların bu hastalıklara karşı korunması son derece önemlidir. Okul çağında yapılması gereken bu aşılar daha önce olunan aşıların pekiştirmesi niteliği taşıdığından dolayı mutlaka yaptırılmalıdır."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Okul

  ,

  eğitim

  ,

  derece

  ,

  Karşı

  ,

  Aralık

  ,

  2015

  ,

  ilkokul