Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
- "Bundan sonraki dönem özellikle 2017, 2018'e geldiğimizde sağlık alanında sağlığı güçlü tüketen bir ülke olmanın yanında sağlık alanında tükettiklerini üretebilen bir ülke, bu ilaçta bu tıp teknolojisinde çok daha farklı noktalara geleceğiz"

TEKİRDAĞ (AA) - EMRAH GÖKMEN - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bundan sonraki dönem özellikle 2017, 2018'e geldiğimizde sağlık alanında sağlığı güçlü tüketen bir ülke olmanın yanında sağlık alanında tükettiklerini üretebilen bir ülke, bu ilaçta bu tıp teknolojisinde çok daha farklı noktalara geleceğiz" dedi.

Müezzinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zaman zaman bu ülkede lüzumsuz işlerle enerjinin boşa harcandığını bildirdi.

Türkiye 'nin zaman zaman çatışmalara, ayrışmalara sürüklendiğini, kendisinin öğrenim gördüğü 1970'li yıllarda bunu yaşadığını anlatan Müezzinoğlu, şunları ifade etti:

"Sonraki dönemlerde sağcı mısın solcu musun, laik misin değil misin gibi toplumun geleceğine katkı sağlamayan özgürlüklerin önünü açmayan çatışmalarla bir 50-60 yılı tükettik.  Biz artık ilmi, adaleti, teknolojiyi ve birlikteliği merkeze alan bir anlayışla dünyayla olan yarışta iddialı olmamız lazım. İnşallah bundan sonraki süreçte Türkiye'nin dünyayla olan yarışında iddialı olduğu süreçlerin alt yapısı oluştu. Bundan sonraki dönemde özellikle 2017, 2018'e geldiğimizde sağlık alanında 'Sağlığı güçlü tüketen bir ülke' olmanın yanında sağlık alanında tükettiklerini üretebilen bir ülke olacağız. Bu ilaçta, bu tıp teknolojisinde çok daha farklı noktalara geleceğiz."

Müezzinoğlu, AK Parti 'nin seçim beyannamesinde de yüksek teknoloji üretim alanlarının başında sağlığın geldiğini vurgulayarak, "Sağlık bu anlamda bizim gelecekteki üretim alanımız ve büyüme gelişme alanımız olacak. Diğer bir ayağımızda  sağlık turizminde. Türkiye bu bölgenin güçlü  bir sağlık turizmi merkezi olacak" diye konuştu. 

- Teröre en büyük tepki Kürt vatandaşlardan gelmeli

Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarının ve bundan dolayı oradaki vatandaşların sağlık sektörü başta olmak üzere bir çok konuda mağdur olmasının hatırlatılması üzerine Bakan Müezzinoğlu, özellikle fiziki mekan anlamında ve tıbbi teknoloji anlamında Güneydoğu'daki hangi kentin ele alınırsa alınsın Tekirdağ Devlet Hastanesinden çok daha iyi koşullarda, çok daha iyi fiziki koşullarda olduğunu belirtti.

Müezzinoğlu, Türkiye'de bütün noktalarda modern fiziki mekanlarla ve tıbbi donanımla yapılmış hastanelerle hizmet etmeye gayret ettiklerini bildiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Güneydoğu bölgesinde de bu anlamda her hangi bir eksik, her hangi bir sıkıntımız yok. Ambulanslarımıza baktığımızda, fiziki mekanlara baktığımızda dünyanın her bölgesiyle yarışabilecek noktada ama özellikle terör Güneydoğu insanımıza bedel ödetiyor. Milletimize de  hastalarımızda bedel ödetiyor. Hamile annelerin hekimine ulaşımında, hastalarımızın acil hizmetlere ulaşımında, teröristtin bu ülkede huzuru bozması, güvenliği bozması öncelikle Kürt kökenli vatandaşlarımıza ağır bedeller ödetiyor. Güneydoğulu Kürt kökenli vatandaşlarımızın teröre ve teröriste tavrı milletin tamamından daha güçlü bir şekilde koymaları gerekir ki biz bu terörü bu ülkeden yok edelim, def edelim."