Süleymanpaşa ve Bitlis belediyelerinin "kardeş belediye" protokolü

Süleymanpaşa ve Bitlis belediyelerinin "kardeş belediye" protokolü
Süleymanpaşa ve Bitlis belediyelerinin "kardeş belediye" protokolü
- Süleymanpaşa Belediye Başkanı Eşkinat: "Bizim kardeşliğimiz o sözleri söyleyen belediye başkanı ile değil biz bir şehirden bahsediyoruz ve bu coğrafyanın bir parçası ile kardeşliği bitirmenin ne anlama geldiğini herkes kendi vicdanında değerlendirsin.

TEKİRDAĞ (AA) - Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bitlis Belediyesi ile kardeş belediye protokolüyle ilgili ""Bizim kardeşliğimiz o sözleri söyleyen belediye başkanı ile değil. Biz bir şehirden bahsediyoruz ve bu coğrafyanın bir parçası ile kardeşliği bitirmenin ne anlama geldiğini herkes kendi vicdanında değerlendirsin" dedi.

Eşkinat, gazetecilere yaptığı açıklamada,  bir konserde Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan'ın terör örgütüne ve kurucusuna söylediği sözleri kınadığını belirtti.

 Süleymanpaşa Belediyesi Meclis toplantısında kardeş statüsünün düşürülmesi için önerge verildiğini ve önergenin kabul edilmediğini anımsatan Eşkinat, "Benim mecliste 3 guruba da önerim şu olmuştur. Bugün itibarı ile bizim ilişkimizi devam ettirmemiz söz konusu olamaz, gitmeyiz, gelmeyiz, her hangi bir birliktelikte yapmayız ama bir şehrin önergede talep edildiği gibi kardeşliğinin bitirilmesi, o şehirde yaşayan insanlarla olan kardeşliğinin de bitirilmesi anlamına gelir böyle bir polemik ortamına biz asla Süleymanpaşa Belediyesini çektirmeyiz" dedi.

Önergedeki oylamada AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi 'nin guruplarının olumsuz oy kullanmalarına karşın kendilerinin "kardeş belediye" protokolünün devam edilmesinden yana oy kullandıklarını dile getiren Eşkinat, Bizim kardeşliğimiz o sözleri söyleyen belediye başkanı ile değil biz bir şehirden bahsediyoruz ve bu coğrafyanın bir parçası ile kardeşliği bitirmenin ne anlama geldiğini herkes kendi vicdanında değerlendirsin" diye konuştu.