"Tarımsal sulamada teknoloji kullanmak verimi arttırıyor"

"Tarımsal sulamada teknoloji kullanmak verimi arttırıyor"
"Tarımsal sulamada teknoloji kullanmak verimi arttırıyor"
- AÜ Su Yönetimi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kodal: - "Tarımda çiftçinin doğru zamanda ve doğru miktarda su kullanması çok önemli. Buna yönelik toprak nem sensörleri kullanıyoruz" - "Yaptığımız denemede toprak nem sensörü ve center pivot sulama sistemleri kullanarak silajlık mısırda yüzde 50 verim artışı sağladık"

TEKİRDAĞ (AA) - YAVUZ KARADUMAN -  Ankara Üniversitesi (AÜ) Su Yönetimi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Süleyman Kodal, tarımda çiftçinin doğru zamanda ve doğru miktarda su kullanmasının çok önemli olduğunu, bu kapsamda toprak nem sensörleri kullandıklarını belirterek, "Yaptığımız denemede toprak nem sensörü ve center pivot sulama sistemleri kullanarak silajlık mısırda yüzde 50 verim artışı sağladık" dedi.

Kodal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite olarak 2 yıl önce Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde Etkin Su Kullanımı ve Yağmur Suyu Hasadı Projesi başlattıklarını söyledi.

Proje kapsamında bölgede çeşitli sulama sistemlerinin yer aldığı bazı deneme alanları kurduklarını ve burada elde edilen bilgilerle birçok çiftçiye ve ziraat mühendisine eğitim verdiklerini ifade eden Kodal, "Proje ile sulamadaki son teknolojiyi insanlarımıza, çiftçilerimize, mühendislerimize gösterebilelim, öğrencilerimize gösterebilelim, amacımız buydu" diye konuştu.

Sulama sistemlerinde kullanılan enerji nedeniyle Türkiye 'deki bazı sulama birliklerinin ve kooperatiflerinin ekonomik sorunlar yaşadığına işaret eden Kodal, proje ile bazı yeni tarımsal sulama sistemleri oluşturduklarını bildirdi.

Kodal, şöyle konuştu:

"Projede, sulamada özellikle elektrik ve mazot dışında alternatif enerji kaynakları neler olabilir, bu konulara ağırlık verelim istedik ve Ankara'da enstitümüze ait bir deneme alanında güneş enerjisiyle çalışan damla sulama sistemi kurduk. Ayrıca su gücü pompası diye bir pompa var, bu da yeni bir pompa, su gücü pompasıyla çalışan bir damla sulama sistemi kurduk. Üçüncü olarak da cazibeyle yani yer çekiminin etkisiyle yukarıdaki bir kaynaktan, depodan yararlanarak başka hiçbir enerji kullanmadan bir de düşük basınçlıyı da devreye katarak cazibe ve düşük basınçlı damla sulama sistemini kurduk. Ankara'da kurduğumuz bu demo alanı şu anda Türkiye'de ilk demo alanı. Bu özelliğiyle, üçünün bir arada olmasıyla Türkiye'deki ilk alternatif enerji demostrasyon alanı oldu."

- "Akıllı sulama ile silajlık mısırda verim yüzde 50 arttı"

Tarımsal sulamada zaman planlamasının çok önemli olduğunu anlatan Kodal, "Tarımda çiftçinin doğru zamanda ve doğru miktarda su kullanması çok önemli. Buna yönelik toprak nem sensörleri kullanıyoruz. Toprak nem sensörlerini bir alete bağlayıp okuyabiliriz. Toprakta ne kadar nem var, ne zaman sulama yapalım ya da vericilerle uydu aracılığıyla herhangi bir yere, web sitesine de gönderebiliriz" diye konuştu.

Proje kapsamında AÜ bünyesinde Gölbaşı'nda kurdukları deneme alanlarında teknolojik sulama sistemleri kurduklarını ve önemli veriler elde ettiklerini aktaran Kodal, şöyle devam etti:

"Bu sistemler sayesinde ne zaman su gerekiyorsa, sulama suyu toprakta bitkiye ne kadar gerekiyorsa bunları çok doğru ölçerek verme şansına sahip olduk ve yaptığımız denemede toprak nem sensörü ve center pivot sulama sistemleri kullanarak silajlık mısırda yüzde 50 verim artışı sağladık. Sulamada teknoloji kullanmak verimi arttırıyor. Kesin bunu bilmemiz lazım çünkü toprağa gözle bakarak ne kadar su ihtiyacı var ya da sulama zamanı geldi mi gelmedi mi ya da bitkiye bakarak tahmin edilebilir ama çok doğru olmayabilir."