Trakya'nın "su altı kahramanları"

Trakya'nın "su altı kahramanları"
Trakya'nın "su altı kahramanları"
- Tekirdağ Deniz Limanı Şube Müdürlüğü ekipleri, boğulma, arama kurtarma, suç aleti arama, sel felaketi gibi durumlara karşı 24 saat görev başında - Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Su Altı Grup Amiri Doğanay: - "Ekiplerimizin görevlerini mağdurların ailelerini de düşünüp empati kurarak yerine getirmelerini istiyorum"

TEKİRDAĞ (AA) - EMRAH GÖKMEN - Boğulma, arama kurtarma, suç aleti arama, sel felaketi gibi durumlara karşı 24 saat hazır bekletilen Tekirdağ Deniz Limanı Şube Müdürlüğü ekipleri, zaman zaman çalışmalarını zor koşullarda gerçekleştiriyor. 

Su altındaki zorlu görevleri için eğitimlerini her gün tekrarlayan Su Altı Grup ekibinde yer alan polisler, güne sabah sporuyla başlıyor. Şubenin spor salonundaki çalışmalarının ardından ekibin spor aktivitesi, sahildeki 8 kilometrelik koşuyla tamamlanıyor. 

Göreve hazır şekilde bekleyen ekip, denizde kaybolma, boğulma gibi ihbarlar üzerine olay bölgesine hareket ediyor. Bölgeye ulaşan polisler, kısa sürede arama ve kurtarma çalışmalarına başlıyor. 

Ekip, Tekirdağ dışında Kırklareli ve Edirne'de de su altı arama ve kurtarma operasyonlarında da yer alıyor.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Su Altı Grup Amiri Şahin Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak boğulma ve sel felaketi sonucu yaşanan olumsuzluklara müdahale ettiklerini söyledi. 

Bunların yanı sıra su ürünleri avcılığı denetimi ve denizde devriye görevi de yaptıklarını anlatan Doğanay, özellikle boğulma vakalarında canlı kurtarabilme umuduyla mümkün olan en kısa zamanda harekete geçtiklerini vurguladı.

Yılın her günü dalış olmadığını, diğer zamanlarda ise teorik su altı dersleri, ilkyardım çalışmaları, spor ve eğitim dalışları yaptıklarını belirten Doğanay, eğitimlerini de görüş mesafesinin az olduğu bulanık sularda gerçekleştirdiklerini kaydetti. 

 

- "Empati kurmalarını istiyorum"

 

Şahin Doğanay, bulanık sudaki çalışmalarının özellikle bilinçsizce atılan ağlar ya da ip ve benzeri materyallerden dolayı zorlaştığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Ayrıca boğulma olaylarında, boğulan kişilerin yakınlarının tepkileri de görev esnasında bizi zora sokan durumlardır. Her görev dalışından önce gerekli planlamalardan sonra arkadaşlarla kısa bir konuşma yapıyorum. Ekiplerimizin görevlerini mağdurların ailelerini de düşünüp empati kurarak yerine getirmelerini istiyorum Yani özellikle boğulma vakalarında kendilerini boğulan kişinin yakınlarının yerine koymalarını, 'Onların yerinde olsaydınız dalgıçlardan ne beklerdiniz?' sorusunu kendilerine sormalarını ve cevabına göre de görev yapmaları gerektiğini hatırlatıyorum." 

Doğanay, dalışlarda güvenliği ön planda tuttuklarını belirterek, "Ayrıca kişinin de kendisini dalış yapabilecek durumda görmesi gerekiyor. Fiziksel ya da psikolojik olarak dalışa hazır olmayan, herhangi bir rahatsızlığı bulunan personele görev verilmiyor" diye konuştu.