Bu ülkeler Google'ın peşini bırakmıyor!

Bu ülkeler Google'ın peşini bırakmıyor!
Bu ülkeler Google'ın peşini bırakmıyor!
Dünya arama motoru devi Google, hükümet düzeyinde kendilerinden bilgi talep eden ülkeleri açıkladı. Buna göre, NSA programı ile özel hayatın gizliliği tartışmalarının odağındaki ABD, Google'dan en fazla bilgi talep eden ülkelerin başında yer alıyor.

Arama motoru devi Google'dan bilgi talep eden ülkeler her geçen gün artıyor; başı çeken ülke ise Google'ın anavatanı ABD 'den başkası değil.

Hürriyet'te yer alan habere göre Google, Ocak-Haziran ayları arasındaki süreçte hükümetlerin kendilerinden ne kadar bilgi talep ettiğini açıkladı. Buna göre ABD yaklaşık 11 bin taleple açık ara ülkelerin bir numarası olurken, ABD'ye en yakın ülke olan Hindistan'da bu rakam 2 bin 700'de kaldı.

6 aylık süreci kapsayan taleplere bakıldığında toplam talep sayısı geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlanmış durumda. Google'dan Richard Salgado konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: "Biz hükümetlerin bizden ne kadar ve ne için talepte bulunduğunu kullanıcılarımızın bilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak ABD'de güvenlik gerekçesiyle yasalar bu tip bilgileri paylaşmamızı engelliyor."

İŞTE GOOGLE'IN AÇIKLADIĞI O LİSTE

Hindistan: 2 bin 691
Almanya : 2 bin 311
Fransa: 2 bin 11
İngiltere: Bin 274
Brezilya: Bin 239
İtalya: 901
İspanya: 647
Avustralya: 645
Polonya: 496

2009 yılında toplamda 12 bin 539 talepte bulunan ülkeler, 2013'te bu rakamı artırdı ve toplamda 25 bin 879'a çıktı.