Google X'in kurucusu Sebastian Thrun inovasyonu anlattı

Google X'in kurucusu Sebastian Thrun inovasyonu anlattı
Google X'in kurucusu Sebastian Thrun inovasyonu anlattı
İnovasyon Haftası'na katılan 'Google X' Kurucusu Prof. Dr. Sebastian Thrun, inovasyonun sadece deneme-yanılmayla yapılabildiğini belirterek sürücüsüz otomobil ve Google Glass projelerinin geliştirilme süreçlerini anlattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul ’da düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası’na katılan Google’ın sürücüsüz otomobil ve akıllı gözlük gibi projelerinin yaratıcısı Prof. Dr. Sebastian Thrun, çarpıcı açıklamalarıyla dikkat çekti. Google’ın proje grubu olan ‘Google X’in kurucusu olan Thrun, inovasyon için deneme-yanılma yönteminin önemli bir rol oynadığını belirterek, “İnovasyonun kendisi deney yapıp, yanılmak demektir. Belirsiz bir geleceği ve başarısızlığı kucaklamak gerekiyor. İnovasyonun dostu başarısızlıktır” diyerek Google X’te çalıştığı projeleri anlattı.

OTOMOBİLİ GOOGLE KULLANSIN

Hürriyet 'in haberine göre, sürücüsüz otomobil geliştirmeye trafik kazasında hayatını kaybeden bir arkadaşıyla başladığını aktaran Thrun, trafik kazalarının çok saçma olduğunu söyledi. Thrun, “Son 20-25 yıldan beri birçok sürücüsüz otomobil tasarlandı. Birçok ekip başarısızlığa uğradı. 2004’teki son teknolojiyle sürücüsüz otomobiller 7 mil kadar gidebiliyordu. O dönemde çölde 130 mil gidecek bir otomobil geliştirmeyi başardık. Aracımız kaza yaptı, çalılara takıldı. Ancak amacımızdan vazgeçmedik” dedi.

2 MİLYON DOLARLIK YARIŞMA

Daha sonra 2 milyon dolarlık ödül veren bir yarışmayı kazandıklarını söyleyen Thur, geleceğe doğru bir adım attıklarını ve aynı projeye Google ile geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. Thur, “1000 millik bir rota belirledik. Otomobilimiz bu rotayı tamamlayana kadar yılmadan çalışmaya karar verdik. Şu ana kadar 700 bin mili hiçbir kaza yapmadan tamamladık. Çok büyük bir gelişme kaydettik ve 50 bin kilometre insanlar direksiyona oturmadan gidebiliyor. Artık eşim, tatile giderken ‘arabayı sen kullanma Google kullansın’ diyor” şeklinde konuştu.

TELEFONU PARÇALAYIP AKILLI GÖZLÜK YAPTIK 
Google X’in projelerinden biri olan Google Glass’ta da çalıştığını ifade eden Thur, akıllı gözlük modelini ilk olarak akıllı telefondan çevirdiklerini söyledi. Thur, “Google Glass’ı ilk olarak tasarladığımız oldukça büyük, ağır ve görüşü engelleyen bir yapısı vardı. Ancak arkadaşlarımla beraber bir Android akıllı telefonu parçalayarak bir gözlük üzerine yerleştirme kararı aldık. Bu süreçte 6 farklı prototip geliştirik. Daha sonra ise hafifleterek bugünkü tasarımına kavuşturduk” dedi.

İLK DERSE 160 BİN KAYIT 

Google’ın online eğitim üzerine geliştirdiği son projelerden biri olan ‘Udacity’ye değinen Thur, insanları eğitim alanında güçlendirmek lazım diye yola çıktıklarını ve minik bir deneyle bir proje başlattıklarını söyledi. Stanford Üniveriste’sindeki bir dersi online olarak vermeye başladıklarını dile getiren Thur, sözlerine şu şekilde devam etti: “İlk ders 160 bin öğrenci kayıt oldu. Bu dersi sadece tripod, kamera, kalem ve kağıt kullanarak tamamladık. Dönem sonunda 23 bin öğreci bu dersi geçti. Artık okulda verdiğimiz derse sadece 30 kişi geliyor. Geriye kalan 170 öğrenci ise online olarak dersi görmeye başladı. Şu anda daha çok bu projeye odaklanmış durumdayım. Ocak ayında Facebook’un ilk sınıfını açağız.”