20. yüzyılın davasında anlaşma sağlandı 'gibi'

Üç senedir süren ve Microsoft'un üç ayrı gruba parçalanmasını bile günde-me getiren ünlü anti-tröst davasında anlaşma sağlandı...

Üç senedir süren ve Microsoft'un üç ayrı gruba parçalanmasını bile günde-me getiren ünlü anti-tröst davasında anlaşma sağlandı ve davada son adımlara gelindi. Microsoft, yaptığı açıklamada kararı olumlu bulduğunu açıkladı ancak davacılar aynı görüşte değil. Onlara göre mahkeme, hiçbir şeyi değiştirmedi, aksine meşrulaştırdı. İşte mahkemenin kabul ettiği anlaşma metninde bu davanın açılmasına yol açan konular hakkında yer alan hükümler ve beliren soru işaretleri:

  • Micsorosft, bilgisayar firmalarının başlat mönüsüne ve masaüstüne, kendisinin o konuda bir rakip yazılımı bulunsa bile bir yazılım yerleştirmesine ses çıkarmayacak.
    Ancak: Microsoft eğer bu yazılımların sistemde düzgün çalışmadığını ve soruna yol açtığına karar verirse çıkarabilecek. Firmanın rakip yazılımların doğru çalışmaması için sisteme ekler yaptığı öteden beri konuşulan bir detaydı.
  • Microsoft, sisteme yüklenen bir yazılıma karşı daha iyi bir çözüm geliştirmişse kullanıcıyı uyararak kendi çözümüyle mevcut yazılımı değiştirebilme hakkına sahip olacak.
    Ancak:Bu koşulun gerçekleşmesi için 'teknik gereksinimleri karşılayamaz olma' gibi muğlak bir ifade var. Davacı taraf bu ifadenin Microsoft'a geniş bir alan bıraktığını ve firmanın herhangi bir sebeple bu kararı uygulayabileceğini iddia ediyorlar.
  • Gelecekte çıkacak yeni nesil Windows sürümleri, yüklendiği zaman eski masaüstünde bulunan ikonları silemeyecek.
    Ancak: Windows XP'de olduğu gibi kullanıcılar Microsoft çözümlerini kullanmak için sürekli olarak uyarı ya da tavsiye alabilecekler. Bu bile birçok kişi için haksız rekabet sayılıyor. XP ile gelen 'masaüstünü temizleme' fonksiyonunun bile bu amaçla kullanılabileceği davacılar tarafından öne sürülüyor.