2001 yılından seçmeler

Oyunseverleri öncelikle güçlenen kapasitesiyle karşıladı.

Oyun konsolları
Sony Playstation II
http://www.playstation2.com/

Oyunseverleri öncelikle güçlenen kapasitesiyle karşıladı. DVD oynatabilmesiyse
birçok kişinin film izleme bahanesiyle televizyonunun yanına yerleştirmesini sağladı. Avantajı, uzun süredir piyasada olması, oyun sayısının fazlalığı ve aksesuvarlarının bolluğu. Ancak rakiplerinden
aldığı 'sinyalle' 2002 yılında o da internetli ve sabit diskli bir ara model çıkarma kararı verdi.
Nintendo GameCube
http://www.nintendogamecube.com/

Elektronik oyunlar denildiğinde ilk akla gelen isim Nintendo. Ancak konsol sektöründe Sony kadar etkili ve belirleyici olduğu söylenemez. Çıkarttığı oyun başlıkları ve tasarımıyla çocuklar için üretilmiş gibi bir izlenim bıraktı. Rakiplerinden 100 dolar ucuz ama DVD veya müzik CD'lerini okuyamıyor.
İnternet ve DVD yükseltmesi ancak 2002'de mümkün olacak.
Microsoft Xbox
http://www.xbox.com/

Microsoft'un girmediği bir tek boya, eşya taşıma ve oyun konsolu sektörü kalmıştı, bir tanesinin üstüne çizik çekti. Yüksek hızlı internet erişimi (100 Mbit/ps-destekleniyorsa
elbet), DVD oynatım desteği (20 dolarlık kiti takarsanız), rakiplerinin tümünden yüksek çözünürlük (1080i), daha hızlı işlemci, daha iyi ekran işlemcisi, 8 GB da sabit disk. İster oyununu yükle, ister MP3 ya da WMA'lerini.
***
PDA cihazları
Compaq iPaq
http://www.compaq.com.tr/

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesini sağlayan özelliği hızı. Belki bir el bilgisayarında hız sizi o kadar ilgilendirmeyebilir ancak rakiplerinin arasından sıyrılması için bu özellik yetip de artıyor bile. Belki seksi tasarımı ve etki-leyici rengini de es geçmemek iyi olur. Microsoft'un bu tip cihazlar için geliştirdiği Windows CE desteğindeki bu PDA, en iyiyi tercih edenlerin cebinde yerini aldı.
Handspring Visor Deluxe
http://www.handspringturk.com/

Palm işletim sistemini kullanan Handspring ürünlerinin en büyük özellikleriyse arkalarındaki yarıklara takılan eklerle fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi birçok farklı özelliğe kavuşabilmesi. Visor Deluxe, fiyat/performans açısından en iyi seçeneklerinden birisi. Windows'un cafcafı yok ama, her işinizi de tıkır tıkır görüyor.
Palm m105
http://www.palmturk.com/

PDA cihazlarının atasından hem ekonomik,
hem de güçlü bir alternatif. Renkli ekran ve ince bir tasarıma sahip olmak bu cihazlar için en önemli iki detay ve onda var. Bununla birlikte Palm işletim sisteminin sunduğu bütün nimetleri, 8 MB'lik geniş belleğiyle emrinizde. Uzun yıllar yenilemeye ihtiyaç duymayacağınız modellerden birisi.
***
Cep telefonları
Sagem WA 3050
http://www.sagem.com/en/

Cep bilgisayarları vazgeçilmez birer araç
oldular ama cep telefonlarını da atacak değiliz. Cep bilgisayarlarına cep telefonu modülü takınca da korkunç bir görüntü ve ağırlık oluyor... Çözümü Sagem geliştirdi. Motorola Accompli mo-delinden de önce PDA ile cep telefonunu birleştirdi. İnternete bağlanabilen, Windows yüklü bir cep telefonu. En şık örneklerinden birisi.
Ericsson T68
http://sonyericssonmobile.com/tr/

T68, aklınızdan geçenleri okumuş, birkaç şey de kendisi eklemiş. En önemli detayı renkli ekranı. GPRS ve Bluetooh da bağlantı hızında hassas olanlar için en üst düzey çözümü sunuyor. Üç bant desteği, kızılötesi iletişim, dahili modem, kişisel ajanda gibi buraya sığmayacak kadar özelliği barındırıyor. Ortadaki joystick benzeri tuşu da yeni tasarım trendinin ilk sinyallerini veriyor. Sony Ericsson'ın gözbebeği...
Nokia 7650
http://www.nokia.com.tr/

2001 yılında Nokia yeteri kadar gönlü fethetmişti, ancak giderayak başımıza bir de 7650 kodlu bir afet getirdi. Tasarımı 3. nesil telefonların prototiplerine benziyor. Ama kendisi bir 2,5 nesil temsilcisi ve prototip falan da değil. Renkli bir ekranı, ikonlarla bezeli mönü sistemi var ve GPRS uyumlu. Ek olarak bir de arkasında bir vizörü var! Fotoğraf çekiyor, yollayabiliyor,
SMSlere ekliyor Cidden!
***
Yerli web siteleri
Bu sene Sanal Âlem sayfasında sizlere yüzlerce site tanıttık. Ancak kimilerini kaçıranlar için bir kere daha hatırlatmakta fayda olabileceğini düşünüyoruz.

 • http://www.ozelhoca.com/ Her konuda, her yerden, her düzeyde özel hoca.
 • http://www.esalak.com/ Gülebilmeniz için internet ses, görüntü ve yazı araçları veriyor. Bu site de tamamını, sonuna kadar kullanıyor.
 • http://www.merlininkazani.com/ Oyun dünyasında olup bitenleri sizin adınıza özenle takip ediyorlar.
 • http://www.f1turk.com/ Saatte 300 kilometre yapabilen araçların direksiyonuna geçmeye cüret edenler var. Bir de onların hayranları...
 • http://www.iktibas.net/ İnternette dolanan Türkçe öyküler, alıntılar, veriler... Mektuplar henüz bıktırmadıysa...
 • http://www.komplo.com/ O bildiğiniz olay, aslında hiç de öyle değil. Bir de bu taraftan bakın bakalım.
 • http://www.kayipdunya.com/ Yüzüklerin Efendisi travmasına girmeden önce mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor.
 • http://www.turkiyefotograflari.com/ Memleketten insan manzaraları. Usta eller, dikkatli gözlerden süzülerek.
 • http://www.sikayetvar.com/ "Soba aldım ısıtmaz, buzdolabım soğutmaz" diyorsanız, bu siteye uğrayın. Kim neymiş, hangi marka çürükmüş öğrenin.
 • http://www.beygir.com/ Adres ilginç geldiyse, site en az 10 katı ilginç. At yarışlarına bulaştıysanız, bu siteyi mutlaka görmelisiniz.
 • http://hayat.s5.com/ Türk filmlerine adanmış özverili bir çalışma.
 • http://www.ucantekme.com/ Gündelik olayların kaçırdığınız yönleri var. Neyse ki birileri bir başka bakıyor.
  HAFTAYA: Yabancı web siteleri, yazılımlar, işletim sistemleri, virüsler ve 11 Eylül saldırıları...