2001'den kalanlar

Kitleler henüz e-ticarete bile şüpheyle bakarken, 2001 yılında bir de m-ticaret çıktı.

M-ticaret

Kitleler henüz e-ticarete bile şüpheyle bakarken, 2001 yılında bir de m-ticaret çıktı. Başında 'm' harfi 'mobil'i, yani cep telefonu, cep bilgisayarları gibi cihazları temsil ediyor. 2001 yılında yapabildiğimiz kısmı, cep telefonlarımızın WAP uyumlu olması durumunda, WAP sayfaları olan alışveriş sitelerinden aynen bilgisayarımızla yaptığımız gibi tıklaya tıklaya alışveriş oldu. Belki siz pek ilgilenmediniz ancak araştırmalar dünya çapında trilyonlarca liralık ciro elde edildiğini gösteriyor. Bir de bu seneye sığdıramadığımız kısmı var ki, o biraz
'gerici' bir tarz. Sisteme ilgi alanlarınızı giriyorsunuz, sokakta dolaşırken ilginizi
çekecek bir hizmetin yanından geçerken cep telefonunuza mesaj geliyor ve duyuru size yapılıyor. Örneğin beğendiğiniz bir giyim markası var ve yılbaşı alışverişi için dolanırken "Yan sokaktaki mağazamızda %50 indirim sizi bekliyor" diye bir mesaj geliyor. İnsan gezmeye korkar...
E-otomobiller

Otomobillerimize yağmur yağınca otomatik olarak çalışan silecekler, fren şiddet dağılım sistemleri gibi bir yığın teçhizatı dolduran üreticiler artık daha radikal kararları almaya başladılar. Bunun için Sun Java ve Microsoft'un çeşitli çözüm önerileri var. Vücut ısısına göre çalışan klimalar, beğendiğiniz müzikleri internetten çekip dinleten müzik sistemleri, internetten hava ve yol durumunu öğrenip sürücüye bildirme gibi isteyip istemeyeceğiniz bir yığın detay, geleceğin araçlarında opsiyon listeleri olarak cebinizi kemirmeye hazırlanıyor. Ya aracınız bir 'sürücü çakışması' ya da 'sistem hatası' yüzünden
'kitlenirse', hangi tamirci derdinizden anlayacak?
E-kitaplar

Kitabı elinize alıp yatağınıza şöyle bir uzandınız ve okurken uyuya kaldınız. Ne büyük keyif değil mi? Korkmayın başına bir 'e' koyunca bu keyifler elinizden
alınmıyor. Belki kâğıt ve mürekkep kokusu bir hasret yaratabilir, o da çözülmeyecek dert değil. 2001 yılında birçok e-kitap
okuyucusu geliştirildi. İnternete bağlıyor ve listeden istediğiniz kitabı seçiyorsunuz. Kitap cihaza yükleniyor ve sayfa sayfa okumaya başlıyorsunuz. İlginizi çeken yerlerin altını çiziyor, kaldığınız yere ayraç koyabiliyorsunuz. Hatta kimi sistemler sadece bir kere okunup sonra silinen kitap türleri bile çıkardı. Kâğıt israfı yok, beklemek yok, saklamak dert değil, her an yanınızda ve normaliyle karşılaştırılmayacak kadar ucuz. Ama okuyucu cihazlar 300 dolardan kapıyı açıyor, o ayrı bir dert. Ancak bilgisayarınızda Adobe Reader veya Microsoft Reader ile ücretsiz bir deneme yapabilmeniz mümkün.
Windows XP

"Şimdiye kadarki en güvenli Windows" gibi bir bilinçaltı yönlendirmeyle çıkmış olmasına karşılık, XP sürümünün de tüm Microsoft ritüellerini tekrarladığı ortaya çıktı. Dünyanın en fazla 'test pilotuna' sahip olan firma nedense aylarca test etmesine rağmen kritik hatalara sahip olmayan hiçbir işletim sistemi piyasaya süremedi. Ancak yamaları yüklediğiniz sürece bir sorun yok. Windows XP, şu anda hâlâ Windows ürün gamı içerisinde en verimli olarak kullanabileceğiniz sürüm durumunda. Kullanımı daha kolay, altyapısı daha karmaşık, diğer Microsoft yazılımlarıyla daha fazla entegre (iyi mi, kötü mü size kalmış), birden fazla kullanıcı desteği sistem mühendislerini gerektirmeyecek kadar kolay. Kısacası günümüzün teknolojisini kullanmak isteyen hevesliler için tek kelimeyle vazgeçilmez. Ama "Ben şu an kullandığım sistemden memnunum" diyorsanız, biz de "Aman tatlı ekmeğinizi acı etmeyin" demek zorundayız. Firmanın gelecek yıllara ait yaklaşımlarına baktığımızda eninde sonunda bu sisteme muhtaç kalacaksınız gibi bir his de içimizi dolduruyor. Yakında Türkçesi de piyasada olacak.
Tablet PC

Uygarlık yazıyla, dolayısıyla belki de tabletlerle başladı. Geçirdiği evrimlerin ardından da döngüyü tamamlayarak yine tablet kavramına geri döndü. Microsoft'un önderliğinde geliştirilen bu sistem, her an yanınızda taşıyabileceğiniz ve her amaçla kullanabileceğiniz, el yazınızı ve sesinizi tanıyan kişisel bir bilgisayar olacak. Toplantıda not kâğıdınız, bilgi aradığınızda internet terminaliniz, gerektiğinde işlerinizi yürüttüğünüz bilgisayarınız olabilecek. Hem bir dizüstü, hem cep bilgisayarı, hem de masaüstü... Comdex Fuarı'nda tanıtılan prototipler oldukça ilgi görmüştü. Ancak insanların en çok ilgisini çeken el yazısını tanıma özelliğinin üstünde epey çalışılması gerekiyor. İlk modellerin oldukça pahalı olacağı da kesin. Microsoft sadece içinde çalışacak işletim sistemini geliştirecek. Comdex'teki örneklere bakılırsa, tabletlerin en iddialı üreticileri Compaq ve Acer olacak.
.net platformu

Microsoft, ileride tüm cihazları birbiriyle uyumlu hale getirmek, ortak bir iletişim sistemi yaratabilmek ve elbette bundan ticari bir gelir elde etmek niyetinde.
İletişimin hayatın bu kadar önemli bir kısmını işgal ettiği bir ortamda buna ihtiyaç olduğu kesin. Ancak bu konudaki küresel anlaşma ve destek alınabilecek mi,
orası meçhul. Ancak firmanın ümidi doruk noktasında ve gelecekte yerküremizi bu sistemle bütünleştirmeye kararlı. Sonuçlarını her zamanki gibi birlikte yaşayıp göreceğiz.
11 Eylül denen 'şey'

Dünyanın en düşük bütçeli terör eylemlerinden
birisinin dünyayı en çok sarsan olaylardan biri olmasına yol açma sebeplerinin arasında 'iletişim' detayını bir kenara bırakmak olmaz. Kablolarla birbirine her açıdan bağlanmış dünyamız, en önemli
'kontrol merkezlerinden' birisine yapılan saldırı sonucunda üstü kapalı bir milat yaşadı. 11 Eylül tarihi, bir 'öncesi ve sonrası' ayrımı yaptı. İnternete de yansımaları geçiştirilebilecek düzeyde değildi.

 • ABD güvenlik kurumlarının 11 Eylül öncesini ima ederken bile çekinilen elektronik takip hevesi, artık yüksek sesle ve çok cılız bir muhalefete karşı söylenmeye başlandı. İnternetin sunduğu cazip takip imkânları, artık yasal zırha da kavuşmak üzere. Önlemlerin arasında şüphelenilen kişilere Truva virüsleri yüklenmesi bile var.
 • İnternet tarihinde ilk defa en çok arananlar listesinden seks ve pornografi birincilik sırasını kaybetti. Olay anında Batı devletlerinin ve özellikle ABD'nin işbaşında olmasından dolayı herkes haber kaynağı olarak interneti kullandı. Doğrusu internet de bu sınavı başarıyla geçti. Birçok geleneksel medya, haberleri sunduğundan internet kullanıcıları için çoktan bayatlamış oluyordu.
 • Elektronik bilet satışı yapan siteler işleyemez duruma geldi. Bir kısmı kapandı, kimileriyse iptal olan rezervasyonlar yüzünden ecel terleri döktü. Şu an hâlâ tam olarak toparlanabilmiş değiller, çünkü yeni güvenlik önlemleri alanda vakit kaybetmeden uçağa binmek isteyenlerin tercihi e-biletlerin cazibesini kaldırdı.
  Ve diğerleri...
 • Animasyon tekniğinde sınırlara doğru ilerleniyor. MIT'deki çalışmalar yapay zekâya sahip animasyon karakterler yaratmayı başardı.
 • Robot oyuncaklarda epey ilerleme kat edildi. Tamagotçhi'nin bir önceki sene gördüğü ilgiden güç alan üreticilerin yüzü kara çıkmadı. Modellere ilgi büyük oldu, hedefler tutturuldu.
 • İnternetin ilk gününden bu yana en çok kullanılan hizmeti e-posta 30. yaşını doldurdu.
 • Microsoft'un başında karabulut gibi dolaşan antitröst davası bitti ama tartışmaları bitmedi. Davacılar kararın Microsoft'a daha geniş yetkiler verdiği görüşünü savunuyor.
 • 2000 yılından alınan dersler sonucunda bir daha büyük bir virüs vakası yaşanmaz derken, 2001 yılında akıllı ve hedef gözeten virüsler milyonlarca dolarlık zarara yol açmayı başardı.
 • Perakende sitelerindeki tıkanmalar sonucunda online pazar yerlerine ilgi arttı. Firmalararası ticaret yapılan siteler gözde hale geldi.