2013'te her 6 kullanıcıdan biri mobil cihazını kaybetmiş ya da çaldırmış

2013'te her 6 kullanıcıdan biri mobil cihazını kaybetmiş ya da çaldırmış
2013'te her 6 kullanıcıdan biri mobil cihazını kaybetmiş ya da çaldırmış

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen "Kaspersky Tüketici Güvenlik Riskleri"araştırmasına göre, son on iki ay içinde her altı kullanıcıdan birinin dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet bilgisayar gibi portatif bir dijital cihazı kayboldu, çalındı veya ciddi zarar gördü.

Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar... İşte çalışırken, evde dinlenirken, aile ve dostlarla sosyalleşirken günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu cihazların kaybolmaları, çalınmaları ya da hasar görmeleri korkulu rüyamız oldu. Tüm tatil fotoğraflarınız, çocuğunuzun attığı ilk adımların videosu, eski arkadaşlarınızla yaptığınız yazışmalar, sosyal ağlar, e-ödeme ve çevrimiçi bankacılık hesaplarıyla e-posta hesaplarının parolalarının bir anda kaybolduğunun düşüncesi bile korkutuyor.

Ancak araştırmalara göre bunlardan birinin başımıza gelmesi hiç de uzak bir ihtimal değil. Öyle ki Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırmanın raporuna göre,  katılımcıların %16'sından fazlası, son 12 ay içinde bu sorunlardan en az birini yaşadığını belirtiyor. Daha yakından bakıldığında, kullanıcıların cihazlarının %9'unun tamir edilemez derecede zarar gördüğü, %3'ünün kaybedildiğive %4'ünün çalındığı ortaya çıkıyor.

Bu veriler, mobil cihazların kaybolması veya çalınmasının yaygın bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. Ancak kayıplar bununla da sınırlı değil. Çünkü aynı araştırma, cihazla birlikte verilerin de kaybedildiğinde işaret ediyor.