5 milyon Gmail kullanıcısının şifreleri çalındı!

5 milyon Gmail kullanıcısının şifreleri çalındı!
5 milyon Gmail kullanıcısının şifreleri çalındı!
Rus Bitcoin forumunda 5 milyona yakın Gmail kullanıcısının şifre bilgilerinin çalındığı açıklandı.

Rus forumunda 4.93 milyon Google hesabının kullanıcı adı ve şifresinin listelendiği bir veritabanına link verilince olay ortaya çıktı. İlk bakışta, hesaplar İngiliz, Rus ve İspanyol kökenli kullanıcılara ait gibi görünüyor. Forumda yapılan yorumlara göre çalıntı hesap veritabanındaki kayıtların en azından %60'ının şu anda kullanımda ve aktif olduğu söylentisi dolaşıyor. 

Google'dan Gmail kullanıcılarına şok


Henüz işlemi gerçekleştiren hackerların kim olduğu ve neden yaptıkları belli değil. Ama son zamanlarda Rusya ve Doğu Avrupa kaynaklı hack saldırılarının artışı yüzünden, haberin kaynağının bir Rus forumu olması kimseyi şaşırtmadı. Kısa bir süre önce de Rus kökenli e-posta servisi Mail.ru'nun 5 milyona yakın kullanıcı hesabının çalındığı haberleri gelmişti. Bu çalınan Mail.ru hesapları da aynı Rus Bitcoin forumuna yüklenince anlaşılmış. 

Gmail her şeyinizi okuyor!


Her ne kadar ülkemizdeki kullanıcıları direk etkilemiyor gibi gözükse de, yine de endişenen Google servis ve Gmail e-posta kullanıcılarının alabileceği önlemler bulunuyor. Öncelikle Gmail güvenlik ayarları içindeki çift adım onaylama (two-factor authantication) özelliğini açmalarını ve ardından da mutlaka şifrelerini değiştirmelerini öneriliyor. ( Sabah )