5G Nedir? Türkiye Ne Zaman 5G'ye Geçebilir?

5G Nedir? Türkiye Ne Zaman 5G'ye Geçebilir?
5G Nedir? Türkiye Ne Zaman 5G'ye Geçebilir?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile adı çokça kullanılmaya başlanan 5G teknolojisi, büyük tartışmalara sebep oldu. 5G mi gelsin, 4G ile mi idare edelim soruları gündemi meşgul etti. İşte size 5G gerçekleri ve kafalardaki soruların cevapları.

5G, 5’inci nesil mobil iletişim teknolojisidir ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan çağımızın 4G teknolojisinden çok daha hızlı ve güvenli şekilde veri transferi yapılmasına imkan verir.

tr.fobito.com’un haberine göre henüz test aşamasında olan 5G teknolojisi ile saniyede 1 Gigabit hızında veri aktarımı yapılabiliyor. Üstelik 5G, ülkemizde henüz kullanmaya başlamadığımız; ancak tim dünyada yaygın olan 4’üncü nesil mobil iletişim teknolojisinden çok daha güvenli bir bağlantı kurulmasına da imkan veriyor.

Türkiye 5G’ye ne zaman geçebilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre 2 yıl sonra geçebileceğimiz 5G teknolojisi şu an için deneme aşamasında ve testleri Güney Kore başta olmak üzere çeşitli ülkelerde sürdürülüyor.

Alt yapı çalışmalarının tamamlanması ve operatörlerin ya da mobil hizmet sunan firmaların da hazırlıklarını tamamlaması ile öncelikle Güney Kore başta olmak üzere Japonya, Amerika ve Avrupa ’da 2020 yılında kullanıma sunulması beklenen 5G teknolojisinin Türkiye’ye ne zaman gelebileceğini ise bilmiyoruz.