AB kurabiyelere karşı

İnternet sayfalarını dolaşırken kimi siteler bilgisayarınıza kurabiye adı verilen (cookie) ufak dosyalar yükleyebiliyor.

İnternet sayfalarını dolaşırken kimi siteler bilgisayarınıza kurabiye adı verilen (cookie) ufak dosyalar yükleyebiliyor. Bunların kimisi üye olduğunuz sitelerin sizi tanıması, kimisi de onlardan sonra hangi siteleri gezdiğinizi, ne tip bir sistem kullandığınız gibi bilgiler içeriyor. İşte bu ikinci tip kurabiyeler yıllardır tartışma konusu. Birçok grup bu tip kurabiyelerin kişisel bilgileri içerdiğini ve yasaklanması ya da engellenmesi gerektiğini savunuyor. Üstelik kişilik hakları konusunda son derece hassas olan Avrupa Birliği de aynı fikirde. Bu konudaki karar kesinleşirse sadece
İngiltere'nin reklam sektörünün bundan zararı 271 milyon doların üstünde olacak. Çünkü bu takip ve bilgi içeren kurabi-yeler genellikle reklam ağları tarafından kullanılıyor. Uygulamanın nasıl yapılacağıysa esas çetrefilli konu. Çünkü global bir düzende bölgesel farklılıkların uygulanması çok da mümkün değil.
İnternetteki reklam örgütleri de karşı kampanyalara başladı.