ABD havaalanı güvenlik sistemi nasıl işliyor?

ABD'yi altüst eden ve dünyanın dikkatini bir kere daha teröre yoğunlaştırmasına yol açan eylem, birçok kişiye göre havaalanlarındaki...

ABD'yi altüst eden ve dünyanın dikkatini bir kere daha teröre yoğunlaştırmasına yol açan eylem, birçok kişiye göre havaalanlarındaki güvenlik eksikliğinden meydana geliyordu. Ancak konuyla ilgili uzmanların birçoğu da bu tip bir eylemde havaalanı güvenliğinin yapabileceği fazla bir şey olmadığını iddia ediyor. ABD'nin havaalanı güvenliği bir Türkiye ya da İsrail kadar sıkı değil. Ancak yine de iddia edildiği kadar zayıf da değil.

Kimlik Kontrolü
ABD havaalanlarında yerli yolcular için sadece kimlik kontrolü yapılıyor. Ancak yabancı ülkelerden gelenler sıkı bir pasaport kontrolünden geçiyor. Özel cihazlarda pasaportta bulunan vize ve resmin sahte olup olmadığı elektronik tarayıcılarla kontrol ediliyor. Yolcular ayrıca bavullarına başkaları tarafından eklenen şeyler olup olmadığı konusunda sorgulanıyor. Bunun sebebiyse son yıllarda teröristlerin dikkat çekmeyecek kişilere patlayıcıları emanet ederek kontrol noktalarından geçirmeyi denemesi.

El bagajı kontrolü
Havaalanlarında hem yolcular, hem de yanlarındaki bagajlar çeşitli X ışını kontrollerinden geçiyor. Ancak bu cihazlar sadece belirli metaller üzerinde hassas ve kimi kompozit metalleri algılayamayabiliyor. Bunlara ek olarak kimi büyük havaalanları da kimyasal kokulara hassas tarayıcılara sahip ve bu şekilde C 4 ya da benzeri patlayıcı/yanıcı maddeleri tespit edebiliyor.

Kargo bagajı kontrolü
Havaalanlarında yolcuların yanı sıra, uçağa yüklenmek üzere verilen bagajlarda sıkı bir kontrolden geçiyor. Bunun için otomatik bant sistemleri uzun bir koridor boyunca farklı metal ve maddelere hassas tarayıcılar tarafından inceleniyor. Bunların ardından uçağa yükleme başlamadan uyuşturucu ve patlayıcıya hassas köpekler tarafından son kontrol yapılıyor.

Genel durum kontrolü
Eğer kontrollerden bir şekilde geçirip uçağa yasak cisim ya da maddeler saklarsanız 27 bin 500 dolarlık bir ceza ve tutuklanma riskiniz var. Uçaklara patlayıcı ve yanıcı madde, tabanca, bıçak, kesici ya da delici cisimler, her nevi zehir ve basınçlı tüpler sokmak yasak. Bunlar bir yana kazara 'uçak kaçırma', 'bomba' veya 'tabanca' gibi kelimeleri kullanırsanız da her an tutuklanarak havaalanı yetkililerine teslim edilmeniz mümkün. Zira tüm uçuş ekibi bu tip kelimelere ve yolcu ikazlarına karşı eğitilmiş durumda.