Amazon CEO'sunun The Washington Post rüyası gerçekleşti

Amazon CEO'sunun The Washington Post rüyası gerçekleşti
Amazon CEO'sunun The Washington Post rüyası gerçekleşti

Medya endüstrisini şaşırtan bir gelişme, Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un ABD ’deki popüler The Washington Post adlı gazeteyi alması oldu. Sadece gazete değil, gruptaki diğer yayınlar da dahil olmak üzere kişisel servetinden ödediği ücretse 250 milyon dolar. Grubu temsil eden The Washington Post Company, her zamanki gibi işine devam edecek. Sadece satın almadan sonraki durumu temsil edecek biçimde yeni bir adlandırma kullanılacak.

Amazon’un bu satın almada herhangi bir rolü yok. Bezos’un kişisel yatırım firması Explore Holdings LLC işlemi gerçekleştiriyor. 2 ay içinde bitecek olan satın almadan sonra eski sahibi olan Graham ailesi kendi yoluna gidecek. Donald Graham açıklamasına göre tekliften sonra tüm aile üyeleri şok geçirdi ama alıcının Amazon sahibi olduğu öğrenilince onay verildi. Son dönemlerde işletme zararı rapor eden TWP’un geleceği pek parlak görünmüyordu ama talih kuşu konuverdi.

Satıştan sonra firma özel hale geliyor ve artık hissedar kalmadığı için dönemsel raporlar vermesi gerekmiyor. Ufak boyutlu yerel gazeteler, gazetenin internet sitesi ve çoğunlukla askeri yayınlar basan matbaa da el değiştirmiş oluyor. Şimdi Bezos’un ne gibi yeni fikirler geliştirdiği merak ediliyor. Belki de Amazon Prime üyeleri The Washington Post erişimi ve bazı avantajlar elde edecek. Basılı yayınların geleceği parlak değil ve aldıkları reklamlar azalıyor ama onlarsız bir yaşam düşünmek hiç de kolay değil.