Android, iOS ve Windows telefonlar için en yeni uygulamalar

Android, iOS ve Windows telefonlar için en yeni uygulamalar
Android, iOS ve Windows telefonlar için en yeni uygulamalar
Sonbahar teknoloji dünyası için yoğun geçen bir dönem. Her gün yeni bir akıllı telefon görücüye çıkıyor, aynı şeyi onları güçlendiren uygulamalar için de söylemek mümkün. İşte size cep dostu donanımı yaratabilecek yeni yazılımlar.

Yeni nesil akıllı telefonlar her türlü ihtiyacımıza cevap verecek uygulamalarla hayatımızda yer almaya devam ediyorlar. Kimi zaman gündelik işlerimizi kolaylaştıran uygulamalar, kimi zaman da telefonumuzda yapmak istediğimiz işlemlerde bize yol gösteriyorlar. Daha etkin bir kullanım performansı sağlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz uygulamaları derledik...

Multi-Platform / Square OrderSquare Order yeni tasarımı ve güzel parça eklemeleriyle mühendislerinin deyimiyle “tahmin teknolojisi” olarak geçen yeni bir uygulama. Mühendisleri bloglarında bu yeni uygulamayı şöyle tarif ediyor:

Senaryo: Yanlışlıkla uyudunuz ve 09.00’daki işinizi geç kaldınız. Ancak her sabahki kahve ritüelinizden yoksun kalmak istemiyorsunuz. Ama sorun şu ki kahve içmek için sıra bekleyecek zamanınız yok. Square Order ile artık sıra beklemenize gerek yok. Square Order, etrafınızdaki yerleri gösteriyor ve istediğiniz siparişi oraya gitmeden vermenizi saplıyor, siz de hazır olduğunuzda gidip siparişinizi alabiliyorsunuz. Ayrıca ödeme ya da bahşişle uğraşmanıza gerek yok, uygulama bunu da sizin için düşünmüş. Sadece alın ve yolunuza devam edin.
Maalesef yeni tasarımlar ve özellikler bu uygulamanın en göz alıcı özelliği değil çünkü Square Order şu anda sadece San Francisco ve New York’ta uygulanabiliyor. Umarız en kısa zamanda bu uygulama tüm dünyaya yayılır.

Multi-Platform / ZoeGeçtiğimiz Ağustos, HTC'nin Zoe uygulaması için ne kadar heyecanlı olduğumuzu belirtmiştik. Şimdi bir ekip 1.0 versiyonuna daha ince tasarım detayları eklemek ve işlevsellik kazandırmak için çalışıyor. Zoe film rulonuzdaki fotoğrafları ve videoları kırpabildiğiniz, kolaj yapabildiğiniz ve sonsuza kadar saklayabildiğiniz bir uygulama. Vine’a daha profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşmak gibi sayılabilir. Ekip aynı zamanda iOS versiyonunun da bu sonbaharda çıkacağını duyurdu.


Android / Acorns

Aylardır popüler bir iOS uygulaması olan Acorns yatırımlarınızı akıllıca yapabilmeniz için sonunda Android’e de geldi. Acorns banka kartınızdaki hesabınızı dolara çevirebilir. Ancak bu güzel çevirme uygulaması şu anda sadece Amerika’da uygulanabiliyor.

Android /SnowballBu hafta pek çok mesajlaşma uygulaması ortaya çıktı. WeChats, SMS, Facebook Messenger, Snapchat, Hangout, WhatsApp, Line ve daha birçok uygulamaya sahibiz. Ancak Snowball neredeyse tüm uygulamaların özelliklerini içeriyor ve bu mesajlaşma çılgınlığına merkezi bir yerden yaklaşıyor. Snowball, daha çok Facebook Messenger yaklaşımına sahip. Tıpkı Facebook Messengerdaki gibi Snowball’da da mesaj geldiğinde sohbet kafalarının belirdiğini göreceksiniz. Bu uygulamanın maskot olarak ‘Cute Yeti’yi kullandığını belirtmekte de fayda var.


iOS / WeatherSignalHava ile ilgili uygulamalar hep pasif deneyimler olarak beynimizde yer ettiler. Sıcaklık, yağış değişiklikleri, haftalık tahmin bunlara şöyle bir göz atıp gününüze devam ediyorsunuz değil mi? Ne kadar da sıkıcı. WeatherSignal, size OpenSignal ile geliyor. Hava ile ilgili büyük veri tabanları kullanarak telefonunuza sinyal gönderen WeatherSignal sizi birer meteoroloji uzmanına dönüştürüyor.
Android bu hava uygulamasına kavuşmuştu ancak iPhone kullanıcıları WeatherSignal ile daha yeni buluştu.


Windows Phone / Wave MasterWave Master bir marka. Bu marka Windows Phone’un yeni müzik yapımcısı. Uygulama kayıt yapmanızı ve büyütmek, tersin çevirmek, sessizlik, tremolo, wah wah, tempo değişimi, hız değişimi, perde değişimi, karatmak, eko, tekrar gibi pek çok efekt kullanmanızı sağlıyor. Wave Master aynı zamanda yapımlarınızı paylaşabilin ve saklayabilin diye SoundCloud ve OneDrive ile uyumlu.

Windows Phone /BlinkBlink popüler bir fotoğraf çekme uygulamasıydı ancak bu hafta Microsoft Research önemli güncellemeler ekledi. Böylece Blink herkesin sahip olması gereken bir uygulama haline geldi. Blink artık otomatik ses düşürme, düşük ışıkta daha iyi fotoğraf çekme(düşük çözünürlüklü GIFlerden bahsetmiyoruz) gibi özelliklere sahip.