Apple da BlackBerry'i almak istedi ama olmadı

Apple da BlackBerry'i almak istedi ama olmadı
Apple da BlackBerry'i almak istedi ama olmadı

Sürekli düşüşte olan ve pazar payı yüzde 1.5 değerine inen BlackBerry’nin satış için Fairfax, Microsoft, Facebook, Lenovo ile görüşmeler yaptığı ama son anda satışı erteleyip Fairfax’tan 1 milyar dolar kredi aldığını öğrenmiştik. Kanada merkezli BlackBerry’e satış için yaklaşan ve zemin yoklayan bir diğer firmanın Apple olduğu ortaya çıktı. Bilgiye göre BlackBerry yönetimi bu teklifi kabul etmedi. Apple’ın amacı BlackBerry’nin elindeki patentlerden ve telif haklarından faydalanabilmekti.

Farklı firmalardan gelen bu tür satın alma tekliflerinin yönetim kurulu tarafından red edilmesinin nedeni tüm kurul üyelerini çıkarlarıyla örtüşmemiş olması. BlackBerry şu aşamada herhangi bir alıcı aramadığını söylemekte ve elde ettiği kredi ile işleri tekrar düzene sokma telaşında. Aynı zamanda iki senedir CEO olan Thorsten Heins koltuğundan oldu.

Diğer yandan sızan yeni görüntülere bakılırsa BlackBerry’nin yeni hedefi Android’e özel Google Play Store desteğini ekleyip kullanıcıları tekrar BlackBerry OS dünyasına çekebilmek. BlackBerry 10.2.1 sürümü içeren bir BlackBerry Z10 ile elde edilen görüntülere göre kullanıcılar milyona yakın oyun ve uygulamayı indirip kurabilecek. Şu anda resmi bir açıklama yok ama mantıklı bir hamle gibi görünüyor.