Apple kullanıcılarına uyarı: Cihazınıza virüs bulaşabilir

Apple kullanıcılarına uyarı: Cihazınıza virüs bulaşabilir
Apple kullanıcılarına uyarı: Cihazınıza virüs bulaşabilir
iOS işletim sistemine bulaştığı fark edilen bir virüs, tüm iPhone ve iPad kullanıcılarını tehdit altında bırakıyor. Uzmanlar Apple'ın Temmuz ayından beri bunu bildiğini söylüyor ve uyarıyor: Reklamlara dikkat edin!

Siber güvenlik alanındaki araştırmalar sonucunda tespit edilen yeni bir virüs Apple’ın popüler cihazlarını tehlike altına alıyor.

Cumhuriyet’in haberine göre iPhone ve iPad cihazlarını tehdit eden virüs, FireEye adındaki bir siber güvenlik firması tarafından paylaşılan rapor ile ortaya çıktı. Yayınlanan rapora göre iOS’da bulunan bir virüs SMS, e-mail veya web tarayıcısında açtığınız bir link yolu ile iPhone ya da iPad cihazınızı, siz fark etmeden kötü niyetli bir uygulama indirmenize neden oluyor. Böylece hacker’lar için elverişli bir saldırı yolu açılmış oluyor.

Söz konusu uygulama cihazınıza indikten sonra Apple Store üzerinden indirilmiş gibi güvenli bir uygulama olarak size kendini gösteriyor. Siber güvenlik firması FireEye’ın Maskeli Saldırı olarak adlandırdığı yeni virüs, şuan kullandığınız cihazda kendini gizliyor olabilir.

ŞİFRELERİNİZİ HACKER'LARA HEDİYE EDİYORSUNUZ

Yanlışlıkla indirdiğiniz virüslü uygulama ile tüm banka bilgilerinizi, e-mail kullanıcı adı ve şifrenizi kendi ellerinizde hacker’lara hediye etmiş oluyorsunuz. FireEye bünyesinde çalışan kıdemli personellerinden birisi olan bilim adamı Tao Wei verdiği röportajda “Bu oldukça güçlü ve istismara oldukça açık bir virüs” şeklinde yorumlarda bulundu.

Konuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmayan Apple’ın bu durumdan geçtiğimi Temmuz ayından beri haberdar olduğunu belirten Tao Wei, söz konusu tehdidin gün geçtikçe arttığını ve çok yakında bu yönde birçok kişinin mağdur olabileceğini belirtti.

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

iOS 7.1.1, 7.1.2, 8.0, 8.1 ve 8.1.1 beta sürümlerini kullanan Apple kullanıcılarını tehdit eden virüsten kendinizi korumak için yapmanız gereken şey ise Apple Store dışında uygulama içi reklamlardan, pop-up reklamlarından, e-mail ve SMS ile gelen bildirimlerden hiçbir şekilde uygulama indirmemeniz.