Apple'ın Avrupa'daki veri merkezleri yeşil enerjiden güç alacak

Apple'ın Avrupa'daki veri merkezleri yeşil enerjiden güç alacak
Apple'ın Avrupa'daki veri merkezleri yeşil enerjiden güç alacak
Apple'ın Avrupa'da inşa ettiği veri merkezleri, Kaliforniya'daki güneş enerjisi tesisleriyle beslenecek.

Veri merkezleri bir bilişim firmasının kalbidir; elektronik postalardan uygulama mağazasının sunucularına, firmanın sahip olduğu tüm sanal içeriği barındıran yerlerdir. Elbette söz konusu Apple gibi bir teknoloji devi olunca da, çok fazla enerji harcanır.

Fobito'da yer alan habere göre geçtiğimiz günlerde 850 Milyon Dolar yatırım ile Kaliforniya’da bir güneş enerjisi tesisi kurmaya başlayan Apple, yeşil enerji politikasını bir adım daha ileri taşıyarak Avrupa ’da İrlanda ve Danimarka’da oluşturacağı veri merkezleri için de 1.7 Milyar Euro yatırım yapmış durumda.

Bu iki veri merkezi %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından güç alacak ve çevreye minimum düzeyde zarar verecek. Örneği Danimarka’nın Jutland kentinden kurulacak olan tesis, ekipmanların çalışırken ürettikleri ısıyı bölgenin yerel ısınma sistemine aktaracak.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Apple’ın Genel Müdür Yardımcısı Lisa Jackson, “İrlanda ve Danimarka’da kuracağımız bu iki veri merkezi ile yeşil sanayiye katkıda bulunacağımız ve bu bölgelerin rüzgar kaynaklarını kullanabileceğimiz için son derece heyecanlıyız” diyerek veri merkezlerinin rüzgar enerjisinden elektrik üreteceğini ve bu nedenle bu bölgelerin özellikle seçildiğini belirtti.

Apple’ın bu iki veri merkezinin her biri 166 Bin metrekare alana sahip olacak ve 2017 yılında devreye girdiklerinde Apple’ın Maps, iMessage, Siri, iTunes ve AppStore da dahil olmak üzere tüm çevrimiçi hizmetlerinin devamını sağlayacaklar.