Apple'ın sır otomobili sokaklara indi!

Apple'ın sır otomobili sokaklara indi!
Apple'ın sır otomobili sokaklara indi!
Apple mühendislerinin bir süredir San Francisco yollarında sürdüğü otomobilin üzerinde yer alan kamera sistemi kafaları karıştırdı. Apple bu otomobillerle ne yapmaya çalışıyor?

Apple'ın ilk olarak eylül ayında tespit edilen gizemli otomobili tekrar ortaya çıktı. Üzerinde entegre edilen kamera sistemiyle dikkat çeken otomobile anlam veremeyen San Francisco halkı, Twitter 'da fikirlerini paylaşırken, şirkete yakın kaynaklar ise Apple'ın Google'ın Sokak Görünümü servisi gibi bir proje üzerinde çalıştığını düşünüyor.

Zira Google'ın da sokak sokak görüntüleri alan bu tip otomobilleri bulunuyor ve sokaklardan aldığı görüntüyü son kullanıcıya ulaştırıyor. Her ne kadar Apple'dan bu yönde bir açıklama yapılmasa da, teknoloji devinin bu kameralarda Google'a rakip olabileceği veya şimdilik bu servisi test etmeye çalıştığı konuşuluyor.

LIDAR (Light Detection and Ranging) teknolojisini kullanan bu özel kameralar lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan bir teknolojiyi kullanıyor.  Radar teknolojisiyle benzese de radarda kullanılan radyo dalgaları yerine ışık, yani lazer darbeleri kullanılır. Uzaklığı ölçülecek nesne ya da yüzeye gönderilen lazer darbesinin gönderiliş zamanı ile nesneye çarpıp gelen yansımanın tekrar kaynağa ulaşma vakti arasındaki fark sayesinde uzaklık ölçülür.