Apple'ın yeni tanıttığı USB 3.1 Type C ile ilgili bilmeniz gereken 3 özellik

Apple'ın yeni tanıttığı USB 3.1 Type C ile ilgili bilmeniz gereken 3 özellik
Apple'ın yeni tanıttığı USB 3.1 Type C ile ilgili bilmeniz gereken 3 özellik
Apple'ın geçen hafta düzenlenen lansmanında tanıttığı yeni USB standardı olan 3.1 Type-C isimli USB girişi, bir önceki model olan USB 3.0'dan ne kadar ileri gidiyor, USB standardına ne gibi yenilikler getiriyor ve başlangıç için ne gibi zorluklara sebep olacak?

Yeni MacBook modelinde standart olarak bulunan USB 3.1 Type-C girişi ile ilgili bilmeniz gereken bu üç önemli noktayı fobito.com sizler için derledi.

Takması çok daha kolay

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından birisi USB girişine ilk seferde cihazı doğru şekilde bağlayabilmek. Özellikle de karanlıkta bilgisayar kullanıyorsanız kablonun ne tarafı alta ne tarafı üste gelecek karar vermek ve nedense her seferinde ters tarafından takmaya çalışmak işkenceden farksızdır.

USB 3.1 Type-C ise bu sorunu kökünden çözmüş durumda. Her iki yüzü de aynı olan kablonun artık ters ya da düz tarafı yok. Karanlıkta harici belleğinizi bağlamak istediğinizde bilgisayarınıza her defasında düz takılan bir USB kablonuz var artık.

Veri ve güç aktarımı artık daha yüksek kapasitede


USB 3.1 Type-C tasarım konusunda yarattığı devrimin dışında elbette kapasite olarak da bir önceki nesil USB teknolojisini geride bırakıyor.

10 Gbps’ye kadar veri aktarım hızına sahip olan USB 3.1 Type-C teknolojisi, 5 Gbps olan USB 3.0 teknolojisini 2’ye katlıyor. Ayrıca enerji aktarımında da 1.8 amper de 5 volt aktarım yapabilen teknolojiyi 20 volt ve 5 ampere kadar çıkartan USB 3.1 Type-C ile artık cihazlarınızı çok daha hızlı şarj edecek ve harici belleklerinizden çok daha hızlı aktarım yapabileceksiniz.

Bir süre USB adaptör ve dönüştürücüler en iyi arkadaşınız olacak!

Type-C girişleri henüz standart olarak cihazların çoğunda bulunmuyor; hatta standart üretimde üzerinde tek USB 3.1 Type-C girişi bulunduran cihaz Apple’ın yeni Macbook modeli. Bu durum da elbette bu girişe ihtiyaç duyan cihazların da eksikliğine neden olacak ve giriş yaygınlaşana kadar USB 3.1 Type-C’ye sahip cihazlarımız da olmayacak.

Bu sorunu gidermek için de USB cihazınız ve bilgisayarınız arasına bir adaptör ya da dönüştürücü eklemek. Bu sayede eski model USB girişine sahip olan cihazınızı USB 3.1 Type-C girişine bağlayarak kullanabileceksiniz.


  ETİKETLER:

  Apple

  ,

  tasarım

  ,

  Bilgisayar

  ,

  şarj

  ,

  Enerji