Başlat menüsü sevdası bitmiyor

Başlat menüsü sevdası bitmiyor
Başlat menüsü sevdası bitmiyor

Microsoftun Windows 8 sahiplerine Servis Paketi yerine ücretsiz olarak sunduğu Windows 8.1 sistem güncellemesinden sonra Threshold adı verilen yeni bir sürümle ilgili çalışmalar başladı. Buna yönelik haberimizde farklı tip Windows sürümlerinin birbirine yakınlaşacağını söylemiştik ve Windows RTnin geleceğini sorgulamıştık. Son haberlere göre çoğu kullanıcının aşina olduğu Windows başlat menüsü de bu güncellemeyle geri dönebilir.

Windows 8.1 güncellemesi Başlat butonunu geri getirdi ama menü yerine farklı bir kısayollar listesi devam etti. Windows 8.1, RT, Windows Phone ve Xbox One işletim sistemleri ayrı kanallardan gidince işi ağırlaşan Microsoft, evrenselleşme telaşında. Gelecek nesil güncellemeleriyle işletim sistemleri ortak yapıyı kullanabilecek. Microsoftun sistemi basitleştirmesi şart yoksa kullanıcılar artan oranda iOS/OS X, Android /Chrome OS cephesine kayabilir.

Windows Threshold güncellemesinden sonra kullanıcıların istediği başlat menüsü geri dönebilir ve böylece memnuniyet arttırılıp gönül almak mümkün olabilir. Bir diğer beklentiyse Metro uygulamalarını hareketli pencereler olarak Windows masaüstünde kullanabilmek. Dokunmatik ekranlı cihazlarda durum daha iyi ama geleneksel masaüstü sistem kullanıcıları Windows 8.1 ile çok rahat edemiyor. Windows RTnin eski uygulamaları desteklememesi de moral bozuyor.