Beyaz Saray'ın delikleri

ABD Başkanlık konutu Beyaz Saray'daki bilgisayarlara sızmayı başaran solucan türündeki bir virüs, herkese korkulu anlar yaşattı.

ABD Başkanlık konutu Beyaz Saray'daki bilgisayarlara sızmayı başaran solucan türündeki bir virüs, herkese korkulu anlar yaşattı. 'Code Red' (Kızıl Kod) adını taşıyan bu virüs kısa bir süre içinde sisteme bağlı binlerce bilgisayara kendini kopyalamayı başardı. Dünya genelinde 225 binin üstünde bilgisayara bulaştığı tahmin edilen virüs, mesaj olarak 'Çinliler tarafından hack edilmiştir' sloganını kullandığı için henüz kesinleşmese de Çin kaynaklı olduğu düşünülüyor. FBI'ın
Amerikan bilgisayar ağlarının korunmasıyla ilgili bölümünün (http://www.nipc.gov/) yaptığı açıklamada virüse ilişkin bilgi ve önlemler hakkında açıklamalara yer verildi. Code Red, daha çok kurumsal ve kamuya ait bilgisayar sistemlerini hedef alarak yollandığı için kişisel bilgisayar kullanıcıları bu durumdan fazla etkilenmedi. Ancak bu pek de sevindirici değil, zira bulaştığı kadarı da birçok hizmetin durmasına yetti.