Biradan kıyafet yaptılar

Daha önce şaraptan da kıyafet üreten bilim insanları, bu kez de birayı kullanarak elbise üretti.

Üst kısmı bele tam oturan ve altı ise hışır hışır yapraklarla bezeli bu elbise size dünyaca ünlü bir modacının elinden çıkmış gibi görülebilir; ancak bu elbisenin en önemli çalışanları fermantasyon bakterileri.

2012 yılında da şaraptan kıyafet yapmış olan bilim adamı Gary Cass ve tasarımcı Donna Franklin, bu elbiseyi bakteriyel fermantasyon işleminden geçmiş biradan üretti. Daha önce yaptıkları şarap elbise biraz uzaylı işi durduysa da sanıyoruz ki bu sefer biraz daha günümüzün tasarım çizgisini yakalamışlar ve sıra dışı malzemesine rağmen sıradan olabilecek bir tasarıma imza atmışlar.

fobito.com’un haberine göre Cass, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “şaraptan ürettiğimiz elbisenin aksine biradan üretilen elbise koku yapmıyor ve esneklik ile dayanıklılık konusunda daha iyi sonuç veriyor. Çok yakında inanıyorum ki; Nanollose Mikrobiyal Selüloz ismindeki bu malzeme ticari kullanıma da uygun hale gelecek ve böylece sağlamlık ve esneklik bakımından mükemmleşmiş olan nanollose, pamuk gibi zirai tekstil ürünlerine doğa dostu bir alternatif olabilecek” dedi.

Biradan üretilen bu elbise, 1 Mayıs’ta İtalya’nın Milan kentinde yapılacak olan 2015 Dünya Fuarı’nda sergilenecek.