Bittorent'ten Sony'ye: The Interview'u biz yayınlarız

Bittorent'ten Sony'ye: The Interview'u biz yayınlarız
Bittorent'ten Sony'ye: The Interview'u biz yayınlarız
BitTorrent, hacker'ların tehdidi üzerine gösterimi iptal edilen The Interview filminin torrent olarak sunulması için Sony Pictures'a teklif götürdü.

BitTorrent, Sony'ye cazip bir teklifte bulundu. Sony Pictures'a siber saldırı düzenleyen Kuzey Koreli 'hacker'ların tehdidi üzerine gösterimden kaldırılan ve geleceği belirsizliğe düşen The Interview, torrent olarak sunulabilir.

El Cezire Türkiye ’de yer alan habere göre Sony Pictures CEO'su Michael Lynton, ABD ile Kuzey Kore arasında diplomatik krize neden olan filmi göstermek isteyen büyük video firmaları bulunmadığını belirtmişti. Sony, The Interview'ı yayınlamak için alternatifler aradıklarını belirtirken, şirketin avukatı David Boies, 'filmin sinemalarda gösterilmeyecek olmasının bir ertelemeye işaret ettiğini' söylemişti.

BITTORENT: BİZE VERİN, FİLM BOŞA GİTMESİN

Bu açıklamaların ardından filmin internette bedava sunulmasına yönelik talepler artarken, BitTorrent, The Interview'ı torrent olarak sunabileceklerini duyurdu. BitTorrent, 'The Interview hakkındaki gelişmeleri herkes gibi yakından takip ettiklerini, Sony'nin aradığı alternatife cevap olabileceklerini' belirtti.

BitTorrent, ortaya çıkan şartlar altında The Interview'ı yayınlamayı kabul edeceklerini, böylece Sony'nin kendi filmini yeniden kontrol edebileceğini ifade etti.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ADINA…”

BitTorrent, bu hamleyle hem tehditlere karşı boyun eğilmemiş olacağını, hem de herkesin evinde güvenle filmi izleyebileceğini savundu. Peer-2-peer istemcisi, aynı zamanda ifade özgürlüğünün de bu şekilde savunulacağını belirtti.

Açıklama, Sony'nin BitTorrent Bundle'ı kullanarak indirme işlemi için ücret belirleyebileceği belirtildi. BitTorrent, korsan sitelere kıyasla bu yöntemin güvenli olduğunu not düştü.

Dosya paylaşımı ve indirmenin yasal olduğu BitTorrent, bu özelliğiyle korsan sitelerden farklılaşıyor. Sony, henüz kendisine sunulan teklife cevap vermiş değil.