BlackBerry 10.2.1 ile daha fazla Android desteği

BlackBerry 10.2.1 ile daha fazla Android desteği
BlackBerry 10.2.1 ile daha fazla Android desteği

BlackBerrynin yeni nesil cihazlarına özel geliştirmeye devam ettiği BlackBerry OS işletim sisteminin 10.2.1 sürümüyle ilgili yenilikler ortaya çıktı. Yeni nesil BlackBerry 10 .2.1 ile birlikte Android Runtime desteği iyileşiyor. Böylece destek veren cihazlar çok daha fazla sayıda Android uygulamasını destekler hale geliyor. Uygulama geliştiriciler ve test yapanlar 10.2.1e özel SDKyı yakında temin edebilecek. BlackBerry Tools for Android ile yenilikler geliyor ve eski sorunlar ortadan kalkıyor.

C ve C++ gibi doğal kodunda paylaşımlı kütüphaneler kullanan Android uygulamalarını BlackBerry 10 ile kullanmak mümkün olacak. Destek konusunda APIlerle ilgili olarak Google desteğini kontrol etmek gerekebilecek. Bluetooth tarafında Android Bluetooth API kullanan uygulamalar artık BlackBerry 10 ile kullanılabilecek. Bluetooth LE için hazırlanmış Android uygulamaları gelecekte desteklenecek.

MapView v1 uygulaması, Google Maps v1 API kullanan uygulamaları OpenStreetMaps kullanarak destekleyecek. MapView v2 API desteği gelecekte sunulacak. Paylaşım için altyapıyı esas alan Android uygulamaları da BlackBerry 10 paylaşım menüsünü kullanabilir hale geliyor. Yazım kontrolünü kullanan uygulamalar düzeltme ve heceleme desteği verebilir hale geliyor. Ayrıca yeni kelimeler BlackBerry dahili sözlüğüne eklenebiliyor.