BlackBerry'den 1 milyar dolar zarar!

BlackBerry'den 1 milyar dolar zarar!
BlackBerry'den 1 milyar dolar zarar!

Kısa süre önce en gelişmiş akıllı telefonu Z30u ilan etmiş olan BlackBerryden başka bir cihaz tanıtımı görebilecek miyiz? Masraflarını azaltmak için çalışanlarının yüzde 40ını işten çıkarmayı düşünen firmanın son çeyrekte 1 milyar dolara yakın zarar ettiği anlaşıldı. İki sene önce 17 bin olan çalışan sayısı bu sene 13 bin altına inmişti. BlackBerry 10 işletim sistemini içeren telefonlar alıcı bulmuyor. Ayrıca tahmin edilenden fazla üretim yapıldığı için cihazlar elde kaldı.

Microsoftun Surface tabletlerde başına gelen olay gibi gereğinden fazla üretim yapılınca ürünler elde kalabiliyor. Ancak BlackBerrynin hataya tahammülü yok çünkü elinde başka seçenek kalmadı ve nakit birikimi tükeniyor. Geçen seneden beri firmaya alıcı aranıyor ve kısa süre önce Microsoftun Nokiayı almasından sonra BlackBerryde moraller bozuldu. Firmanın son 3 ay için 1 milyar dolar işletme zararı ilan etmesi bekleniyor.

Yaklaşık 4500 çalışan işten çıkarılınca zarar ne derece azalacak? Kanada merkezli firmanın son çeyrek satışı sadece 3.7 milyon telefon ve çoğu önceki nesilden. Önlem olarak akıllı telefon seçenekleri altıdan dörde (ikisi ucuz, ikisi üst seviye) inecek. Bir zamanlar yüzde 50 olan akıllı telefon pazar payı yüzde 3e düştü. Kanada Hükümeti firmayı kurtarmak için girişim yapar mı? Ayrıca eski BlackBerry yöneticileri firmayı özelleştirmek için çaba içinde.