BlackBerry'nin 4.7 milyar dolara satışı gerçekleşti

BlackBerry'nin 4.7 milyar dolara satışı gerçekleşti
BlackBerry'nin 4.7 milyar dolara satışı gerçekleşti

Kısa süre önce cep telefonu devi Nokianın Microsofta satılmasından sonra bu kez satış sıkıntısı yaşayan ve son çeyrekte 1 milyar dolar zarar eden BlackBerrynin satışı gerçekleşti. Nokianın 7 milyar dolara el değiştirmesinden sonra ucuza gittiği ifade edilmişti. BlackBerry ise 4.7 milyar dolarlık teklifi düşünmeden teklif etti. Hissedarlarsa hisse başına 9 dolar alacak.

Teklifi gerçekleştiren genelde sigorta sektöründe yatırımları olan Toronto merkezli Fairfax Financial Holdings firması zaten BlackBerrynin yüzde 10 hissesine sahipti. 2007-2008 dönemimde hisse başına 150 dolar ödemiş olan yatırımcılar için kara bir kabus gerçekleşti diyebiliriz. Çünkü hisseleri yüzde 94 değer kaybetmiş oldu. O  zamanlar iş dünyasının değişmez akıllı telefonu olan BlackBerry modelleri iPhone sonrasında piyasadan silindi.

Açıklamalara göre anlaşmanın 1.5 ay içinde tamamlanması bekleniyor. BlackBerry yönetim kurulu teklifi kabul etti. Şimdi izinlerin alınması için hazırlık yapılacak. Fairfaxa gerekli krediyi Bank of America, Merrill Lynch ve BMO Capital Markets gibi yatırım firmaları sunacak. Firmanın beklenenden ucuza satılmasından anlaşıldığı gibi durum gerçekten hiç de iç açıcı değildi. Sene başında büyük umutlarla sunulan BlackBerry 10 işletim sistemine sahip Z10 ve Q10 modelleri satmadı, stoklar elde kaldı.