Brüksel saldırılarından sonra Facebook'a tepki!

Brüksel saldırılarından sonra Facebook'a tepki!
Brüksel saldırılarından sonra Facebook'a tepki!
Brüksel'de gerçekleşen üç patlamanın ardından Facebook'un 'Safety Check' (Güvende misin?) uygulamasını devreye çok geç sokması tepki çekti.

RADİKAL- Brüksel'de meydana gelen üç patlama tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Patlamalar tüm dünyada flaş haber olarak servis edilirken sosyal medyada da büyük yankı buldu.

Habertürk'ün haberine göre zor bir güne uyanan Belçikalılar ise sosyal medya devi Facebook'a sitem etti. Paris başta olmak üzere birçok terör olayında 'Güvende misin?' (Safety Check) uygulamasını devreye sokan Facebook, Brüksel'deki patlamalar için ilk saatlerde bu uygulamayı devreye sokmayı tercih etmedi.

Twitter ve Facebook kullanıcısı olan birçok Belçika vatandaşının 'Güvende misin?' uygulamasının açılması için çağrı yapmasının ardından patlamalardan yaklaşık 3 saat sonra uygulama devreye girdi. Facebook'un uygulamayı devreye sokmaması ABD ve İngiliz basınında da haber oldu. Independent ve Bussines Insider haberi "Patlamalardan sonra Facebook hala güvenlik kontrolünü devreye sokmadı" başlığıyla verdi.

GÜVENDE MİSİN UYGULAMASI NEDİR?

Safety Check uygulaması, Facebook'un terör saldırılarında ve acil durumlarda olayın gerçekleştiği bölgedeki Facebook kullanıcılarının güvenliğini teyit etmesi amacıyla kullanılıyor. İlk olarak 2015 Kasım ayındaki Paris saldırılarında devreye sokulmuştu. Sonrasında Ankara'daki patlamalarda da Facebook tarafından kullanıma açılmıştı. Uygulamada kişiler kendilerinin hayatta olduğunu belirtebildiği gibi, bir arkadaşının hayatta olduğunu da işaretleyebiliyor.

Brüksel'de üç patlama

Brüksel'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Brüksel'de havalimanında patlamamış intihar yeleği bulundu

Brüksel'de saldırıların ardından operasyon