Bu virüsü durdurmak imkansız

Bu virüsü durdurmak imkansız
Bu virüsü durdurmak imkansız
Bir Rus hacker tarafından geliştirilen ve korumasız bilgisayarlara yerleşen virüs programının şu ana kadar 100 milyon dolar çaldığı düşünülüyor.

Radikal.com.tr - Amerikan federal istihbarat teşkilatı FBI’ya göre bir Rus hacker tarafından üretilip tüm dünyada yüz binlerce bilgisayar kullanıcısına ulaşan bir virüs ağı, bilgisayarlara girdikten sonra doğrudan banka hesap bilgilerine doğru yol alıyor ve hesaptan para çalıyor.

Pittsburgh Federal Mahkemesi’nde açıklanan belgelere göre GameOver Zeus isimli virüsü yaratan hacker ekibinin başında FBI’nın en çok aranan siber suçlular listesindeki Evgeniy Mikhailovich Bogachev var.

Pittsburgh Tribune gazetesinin haberine göre belgelerde, virüs ağı Nisan ayına kadar ABD ’deki bilgisayarların yarısına ulaştı. 2011 yılından beri faaliyet gösteren bu virüs programı, çoğunlukla koruma altında olmayan bilgisayarlara giriyor. Güvensiz bir linke tıklandığında bilgisayara giriyor ve sonrasında kullanıcının haberi olmadan Internet üzerinden otomatik olarak görevler gerçekleştiriyor. Kendisini yaymak için kullanıcının haberi olmayan e-postalar yolluyor. Gelen linklere tıkladığınızda ise, anti-virüs programına da sahip olmayan bilgisayarlardaki özellikle banka hesap bilgilerine yöneliyor ve bilgileri ele geçiriyor.

Dün bir süreliğine faaliyeti engellenen virüs ağının, hacker grup tarafından yeniden çalışır hale getirileceği bu sebeple bilgisayar kullanıcılarının bir an önce bir anti virüs programı yüklemesi ve yazılımlarını yenilemesi uyarısı yapılıyor.

Siber suç örgütünün çeşitli bilgisayarlardan şu zamana kadar yüz milyon doları aşan para ele geçirdiği düşünülüyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  FBI

  ,

  İstihbarat

  ,

  Virüs

  ,

  Banka

  ,

  Para

  ,

  Hacker

  ,

  Bilgisayar

  ,

  suç

  ,

  koruma