Cebimde tombulca bir şey var: G500

Teknoloji dünyasının en pahalı ve zorlu rekabeti cep telefonları alanında yaşanıyor. Mobil iletişim cihazları 3 milyara yaklaşan kullanıcı sayısıyla aynı zamanda dünyanın en yaygın teknolojik aygıtı konumunda.

Teknoloji dünyasının en pahalı ve zorlu rekabeti cep telefonları alanında yaşanıyor. Mobil iletişim cihazları 3 milyara yaklaşan kullanıcı sayısıyla aynı zamanda dünyanın en yaygın teknolojik aygıtı konumunda. Yaratılan dev pazarın tamamına yakınını ilk üç sıradaki markalar almasına rağmen onlarca farklı marka şansını denemeyi sürdürüyor. Elektronik alanında yıllara dayanan birikimini bu sektörde de kullanmak için kısa bir süre önce pazara giren Toshiba da bunlardan biri.
Bu hafta test ettiğimiz G500 kodlu Toshiba, Windows Mobile tabanlı bir model. Ancak son seri olan WM6 yerine WM5 işletim sistemi kulanıyor. Yine de bu serideki diğer modellerden arayüz olarak belirgin bir farkı bulunmuyor. Ancak bu seride genellikle tercih edildiği gibi 'stylus' adlı özel kalemler ya da dokunmatik ekran desteği yok. Bunun yerine bütün kontroller telefonun geleneksel tuş takımı üstünden yürütülüyor. Dolayısıyla kullanımı kalemli örneklere göre biraz daha zor. Ancak kısayol tuşlarıyla menüleri arasında gezinmek hiç de zor değil.
64MB boyutundaki dahili belleği bu tip telefonlar için ortalamanın altında kalsa da temel uygulamaları çalıştırmak için yeterli sayılabilir.
İstendiği takdirde SD kartlarla belleği artırılabiliyor. 240x320 piksellik 65 bin renkli ekranı, ve 135 gram ağırlık, güvenlik için parmak izi okuyucusu, 3G, EDGE ve kablosuz internet desteği, 2MP kamera gibi artı özelliklerinin yanında oldukça kalın formuyla özverili ve gerçekten seven kullanıcılar istiyor.